Цената на петрола се понижава в петък, като фокусът на инвеститорите е върху слабото търсене, след като ОПЕК+ отложи планираното увеличение на доставките и удължи дълбокото съкращаване на добива до края на 2026 г., предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поевтиняват с 6 цента, или 0,1%, до 72,03 долара за барел, а тези върху американския West Texas Intermediate (WTI) - с 1 цент до 68,29 долара за барел.
За седмицата Брентът е напът да поевтинее с повече от 1%, докато WTI се задържа на минимален ръст от 0,1%.
В четвъртък Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници отложиха началото на увеличението на добива на петрол с три месеца до април и удължиха пълното оттегляне на съкращенията с една година до края на 2026 г.
Групата, известна като ОПЕК+ и отговаряща за около половината от световния добив на „черно злато“, планираше да започне да оттегля съкращенията от октомври 2024 г., но забавянето на световното търсене - особено в Китай - и нарастващото производство в други страни я принудиха да отложи плана си няколко пъти.
„Като оставим настрана изненадващото намаляване на запасите от суров петрол в САЩ миналата седмица и удължаването на плановете на ОПЕК+ за увеличаване на добива до септември 2026 г., цената на петрола се понижи още повече на фона на нарастващите опасения от свитото глобално търсене и свръхпредлагането на пазарите“, коментира Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
„С нарастващите опасения за глобалното търсене през 2025 г., дори отслабването на щатския долар през последните няколко сесии не изглежда да е в състояние да подобри ситуацията“, каза тя.
Анализаторите на Macquarie прогнозират, че производството на „черно злато“ в Саудитска Арабия ще остане в диапазона от 9 млн. барела дневно през 2025 г., но очакват, че дори при ограниченията на предлагането пазарът ще бъде пренаситен с повече от 1 млн. барела дневно.
Междувременно пазарите очакват доклада за служителите извън селскостопанския сектор в САЩ, който ще бъде публикуван по-късно в петък, за да видят дали той ще подкрепи очакванията за намаляване на лихвените проценти на следващото заседание на Федералния резерв на САЩ.
Пазарните участници виждат 72% вероятност Фед да намали лихвите с 25 процентни пункта на срещата си на 17-18 декември в сравнение с 66,5% преди седмица, показва инструментът CME FedWatch.
„Яснотата относно намаляването на лихвите при следващата среща на Фед може да се отрази на прогнозите за търсенето на петрол през 2025 г.“, смята Приянка Сачдева.
*Данните са актуални към 8:30 ч. българско време.
преди 1 месец Той да си пада ценната на колонката се качва идват празници и пътувания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: бомбашка: Нещо пак си на черешата, но ми стана интересно - радиацията не се чисти, чисти се едно нещо от друго нещо, когато това второто *нещо* излъчва радиация. Чистят се площи и повърхности, газове и флуиди, смеси и вещества от попаднали в тях източници на радиация. Дестилацията и осмозата касаят само флуиди, да кажем примерно - замърсена вода Я пак се изходи, но по-конкретно, да видим дали пак няма да се поссерреш публично и пак да станеш за смях? Та какво бил правил този твой физик? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: Tikva007 не, той беше физика който чисти радиацията с обратна осмоза и дестилация, хахахахаха... това беше един от златните ти бисери, пръъъч! :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: кръпко: Вие не бяхте ли тукашният енергиен гуру-експерт, която от поза *гинекологичен шпагат*на баламатума зареди 6-ти блок на АЕЦ Козлодуй с канадски уран, обработен в Швеция, опакован във Франция и доставен от Уестингхаус и реакторът още не е гръмнал? И днес се чекнете на баламатума с преливаща ваггинална експертиза за електро-слънчевото бъдеще на човечеството. Позабършете баламатума от поразтеклите се лизгави експертни флуиди и се разходете до сайта на ЕСО, където България се къпе във ВЕИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Коледни празници в разгарът си в Северното полукълбо, пълни пътища с електрички и димящи печки, криза в Близкият Изток на няколко фронта дето добиват петрол, подпалени и разрушени рафинерии в могучая, хути замергат танкери и петролът пада ... светло бъдеще ги чака помпещите, а друзя антиваксъре-газовици-дронтоваци? Големите нефтени компании започнаха да разделят бизнеса на части, следете внимателно друзя, по-начетените ще се ориентират бързо, какво ще прежалят в близко бъдеще и какво ще запазят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар