Пазарите може би пренебрегват важен урок от 2019 г., според Goldman Sachs. Банката посочва в бележка, че срещата на Федералната комисия на отворените пазари (FOMC) едва ли ще предостави съществена нова информация на инвеститорите.
Стратезите на банката смятат, че изявлението на FOMC може да признае стабилизирането на пазара на труда, но е малко вероятно да предложи ясни насоки за следващата среща през март или графика за бъдещи корекции на лихвите, пише Investing.com.
„Ще слушаме за намеци за това дали спадът на инфлацията, който очакваме през следващите месеци, може да отвори вратата за намаляване на лихвените проценти, както и доколко централните банкери смятат, че сегашното ниво на лихвения процент все още е „смислено ограничаващо“ и не е подходяща крайна точка“, коментират от банката.
Анализаторите очакват също така с нетърпение да чуят как FOMC планира да се справи с несигурността около потенциалните повишения на митата върху вноса в САЩ и потенциалното им въздействие върху потребителските цени.
За 2025 г. Goldman Sachs поддържа оптимистична икономическа прогноза. Банката очаква напредък към целта от 2% за инфлацията, умерено възстановяване на условията на пазара на труда след смекчаването му през 2024 г. и растеж на брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ над консенсусните прогнози.
Банката прогнозира, че предстоящите данни за ръста на потребителските цени ще покажат продължаващ спад на годишна база. За икономическите условия Goldman Sachs смята, че намаляването на лихвите би било разумно, макар и не наложително.
Решенията на FOMC, според Goldman Sachs, до голяма степен ще зависят от начина, по който Комитетът се справи с митата. Базовият сценарий на банката предполага, че митата само умерено ще повишат инфлацията - с 0,3 процентни пункта, което може да остави пространство за намаляване на лихвите.
Все пак членовете на Комисията може би ще се колебаят да понижат лихвите поради несигурност или опасения, че техните действия могат да бъдат обвинени за евентуално инфлационно въздействие от митата.
Банката е прегледала стенограми и анализи от срещите на Фед по време на търговската война 2018-2019 г., за да базира прогнозите си за евентуални реакции на Комисията на настоящите условия. Анализаторите са установили, че централните банкери и членовете на FOMC преди това са имали спокойна гледна точка относно въздействието на митата върху инфлацията, подобно на сегашната позиция на Goldman Sachs. Освен това, оценката им въздействието върху БВП от по-големите мита надхвърля значително тази на Goldman.
Въпреки че FOMC в крайна сметка реши да намали лихвените проценти, някои членове на Комисията тогава се съмняват, че ефектите от митата оправдават отговор на паричната политика.
За текущата година Goldman Sachs прогнозира две намаления на лихвените проценти от по 25 базисни пункта през юни и декември, с очаквано допълнително намаление през 2026 г. въз основа на прогнозите за продължаващ спад на инфлацията и стабилен пазар на труда.
Банката подчертава обаче, че е трудно да се предвиди точното време на намаленията поради икономическите прогнози и несигурността около подхода на FOMC към евентуалните мита. „Ние обаче сме по-убедени, че пазарното ценообразуване като вероятностно твърдение за възможните пътища на Фед през следващите години е твърде ястребово, по-специално, че внушената от пазара вероятност за повишаване на лихвите е твърде висока“, добавят стратезите на финансовата институция.
Анализаторите са скептични, че новите административни политики ще бъдат достатъчно инфлационни, за да накарат FOMC да обмисли повишаване на лихвите от това ниво, което се смята за ограничително. „Притесняваме се, че урокът от 2019 г. – когато митата разстроиха пазара на акции и допринесоха за това FOMC да предостави „намаления като застраховка“, се пренебрегва“, заключават от банката.