Митническата политика на новия американски президент разтърси енергийните пазари в понеделник (3 февруари), макар че очакванията на повечето анализатори са, че ефектите ще бъдат краткотрайни. След подписаните през уикенда укази стана ясно, че Вашингтон ще наложи мита на вноса на повечето стоки от Канада и Мексико в размер на 25%, но ще има изключение за канадския петрол - ставките ще бъдат от 10%.
Това доведе до скок на цената на американския лек суров петрол WTI с над 2% до около 74 долара за барел в сутрешната търговия. Ръстът на цената при сорта Брент е по-ограничен - с около 1,3% до малко над 76 долара за барел.
Канадският петрол е по-тежък от американския сорт WTI, а рафинериите в Средния Запад на САЩ са настроени за работа с този сорт, тоест Канада със своите 4 млн. барела на ден е ключов доставчик за тях. Общо количествата петрол от Канада формират 61% от целия внос в САЩ, отбелязват от анализаторското звено на нидерландската банка ING.
Според тях разходите за митата няма да бъдат поети изцяло от рафинериите и/или американските потребители, защото Канада има много ограничен капацитет за износ на други пазари. Канадските производители имат възможност да транспортират под 1 млн. барела дневно към западното крайбрежие, откъдето да "атакуват" други пазари. По данни за 2023 година 97% от износа на канадския петрол е насочен към САЩ.
Според очакванията на ING Канада сега ще опита да насочи по-големи количества за износ към трети страни и допълнителните количества за петролните пазари много скоро ще успокоят ръста на цените, видим в момента.
За анализаторите от Barclays, цитирани от Ройтерс, разходите по новите мита на Тръмп ще бъдат споделени поравно от трите засегнати страни - канадските компании, добиващи петрол, американските рафинерии в Средния Запад и крайните потребители. Това може да окаже натиск върху търсенето на горива и петролни продукти, както и да повиши стойността на щатския долар на валутните пазари.
Прогнозите на Goldman Sachs пък са, че и Мексико, и Канада ще успеят на намерят нови пазари, а САЩ - нови доставчици от Южна Америка или от страните от ОПЕК. Вашингтон ще може да започне да внася петролни продукти от Европа, което също означава ограничаване на ръста на цените в кратък период.
RBC Capital Markets също очакват повишение на цените на горивата в САЩ, макар и с малко, като те вероятно ще останат по-високи, докато новите мита не бъдат премахнати.
ING припомня, че в първия си мандат Доналд Тръмп увеличи митата за някои стоки в опит да насърчи вътрешното производство - например върху вноса на стомана и алуминий. Митата за Канада и Мексико бяха премахнати година по-късно, когато трите страни подписаха нов договор за свободна търговия, който замести NAFTA. Анализаторите са категорични, че търговските войни винаги пораждат опасения за отражението върху глобалния растеж, а следователно - и намаляват рисковата дейност, включително и при търговията с петрол. Високата стойност на щатския долар също едва ли ще подкрепи ръстове на петролните, а и като цяло на пазарите на суровини, казват още от ING.
На този етап газовите пазари не реагират на новите мита на САЩ. Цената на нидерландската борса TTF се движи около ниво от 53 евро за мегаватчас, тоест около цената, при която затвори в края на миналата седмица.
* Статията има информационен характер и не е препоръка за взимане на инвестиционно решение