IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Недолюбваните европейски акции внезапно станаха особено привлекателни

Някои от най-добре представящите се ключови акции в света тази година са такива на европейски компании

17:58 | 08.02.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg
Снимка: Bloomberg

Икономиката на Европа е в застой и заплахата на президента Тръмп да засегне зависимия от търговията регион с мита рискува да влоши нещата. И все пак европейските акции са особено горещи в момента, пише The Wall Street Journal.

Германският индекс DAX се покачи с повече от 9% тази година в доларово изражение, а френският CAC 40 нарасна с около 8%. Това е доста над ръста от 2,45% на S&P 500. Европейските индекси не са изпреварвали американските с толкова в началото на годината от 2015 г. насам, сочат пазарни данни на Dow Jones.

Някои от най-добре представящите се ключови акции в света тази година включват европейски банки като Société Générale и Banco Santander, както и луксозните къщи Burberry и Richemont.

Този ентусиазъм се наблюдава в необичаен момент. Еврозоната приключи 2024 г. с нулев икономически растеж през четвъртото тримесечие, а тази седмица Тръмп каза, че „много скоро“ ще нанесе удар на Европейския съюз с мита, след като първоначално се фокусира върху Канада, Мексико и Китай.

И все пак съвкупност от фактори стимулира европейските пазари.

Инвеститорите очакваха завръщането на Тръмп в Белия дом да циментира превъзходството на американските акции. Но това убеждение е разклатено след възхода на китайския стартъп областта на изкуствения интелект DeepSeek и слабите отчети на големи компании като Alphabet и Microsoft. На свой ред това накара инвеститорите да преразгледат необичани пазари като тези в Европа и Азия.

Междувременно политическите, икономическите и перспективите за печалба в Европа се подобряват, докато надеждите, че Тръмп ще договори прекратяване на огъня между Украйна и Русия, също подкрепиха акциите, особено тези в Източна Европа.

„Отношението към Европа беше такова, сякаш беше почти невъзможно да се инвестира там“, коментира Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management. „Настроенията към европейските акции бяха толкова лоши, че всяко едно положително нещо би имало значително въздействие.“

Една основна черта на европейските индекси е, че те изглеждат слаби в сравнение с тези в САЩ. S&P 500 се търгува при 22 пъти прогнозираните печалби за следващите 12 месеца, според LSEG, в сравнение с около 14 за паневропейския Stoxx Europe 600 и 12 за книжата в Обединеното кралство.

Въпреки че това отчасти отразява различното разделение на компаниите и профилите на растеж, това, че американските акции са относително скъпи, затруднява продължаващия им възход, твърдят някои инвеститори. Обратното - това, че европейските акции са относително евтини, трябва да ги улесни да поскъпват, когато настроението се подобри.

Печалбата на акция на компаниите от Stoxx Europe 600 се очаква да нарасне със 7,7% тази година, сочат данни на FactSet, в сравнение с повишение от едва 2,6% през 2024 г.

„Има перспективи за печалбата извън американския технологичен сектор“, коментира Флориан Йелпо, ръководител макроикономика в Lombard Odier Investment Managers в Женева. „Това не означава, че акциите в САЩ ще се представят зле. Означва просто, че други книжа може да постигнат привлекателна възвръщаемост“.

Силата на американската икономика – и на долара – е добра новина за много големи европейски компании, много от които получават повече приходи от САЩ, отколкото на вътрешния си пазар. Това означава, че те ще са изложени на по-бърз американски растеж, докато растящият долар прави тези продажби с по-голяма стойност, когато бъдат обърнати в евро или в лири.

Друг двигател са очакванията, че централните банки в Европа ще намалят лихвите по-агресивно от Федералния резерв. Английската и Европейската централна банка намалиха лихвените проценти през последните седмици, докато Фед задържа лихвите стабилни. По-ниските разходи по заеми обикновено служат за укрепване на растежа и могат да привлекат повече инвеститори на фондовия пазар.

Друг голям буреносен облак - политическата несигурност - също може да отслабне. Тази седмица правителството на Франция оцеля след вот на недоверие, разчиствайки пътя за прекратяване на бюджетната криза.

Междувременно Германия, чието правителство преживя крах през ноември, ще проведе избори по-късно този месец. Инвеститорите се надяват Берлин най-накрая да разхлаби консервативните бюджетни правила, отприщвайки нови инвестиции, за да съживи закъсалата си икономика.

И все пак, въпреки че заплахите на Тръмп за мита засега са загърбени от инвеститорите, те остават основен риск за европейското рали, казва Алтаф Касам, лидер инвестиционна стратегия и изледвания за Европа в State Street Global Advisors.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:58 | 08.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още