Основните щатски борсови индекси приключиха сесията с ръстове, подкрепени от ралито при технологичните акции на фона на обявеното от президента на САЩ Доналд Тръмп изключение от наложените реципрочни мита за вноса на смартфони и компютри, както и за други електронни устройства и компоненти като полупроводници.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредна с 0,78% до 40 524,79 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете ръст от 0,79% до 5405,97 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite записа повишение от 0,64% до 16 831,48 пункта.
Все пак Тръмп и американският министър на търговията Хауърд Лутник сигнализираха, че изключенията от митата няма да са постоянни, засилвайки опасенията сред икономисти и инвеститори. Държавният глава написа в пост в своята социална платформа Truth Social, че пощадените от реципрочните мита продукти все още подлежат на 20-проценнтите мита, които бяха наложени заради трафика на фентанил.
Цената на акциите на Apple се повиши с над 3,7%, докато книжата на Dell поскъпнаха с над 4 на сто. Акциите на Alphabet и Nvidia прибавиха към стойността си съответно 1,8% и 0,5 на сто.
По-рано през деня Европейският съюз (ЕС) официално отложи за 14 юли влизането в сила на ответните мита върху вноса на продукти, произведени в САЩ. Преди това председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен обяви, че прилагането на ответните мита, които трябваше да влязат в сила в средата на април, се отлага с около три месеца. Това стана, след като Тръмп обяви, че въвежда 90-дневна пауза при увеличението на митата за редица държави, сред които са и страните от ЕС.
Основните щатски борсови индекси в края на сесията на 14 април
При банковите акции книжата на Goldman Sachs поскъпнаха с над 2,4%, след като кредиторът обяви печалба за първото тримесечие, която расте с повече от очакваното.
Пазарите обърнаха внимание и на решението на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) понижи своята прогноза за ръста на търсенето на суров петрол в световен мащаб през 2025 г. Новата оценка на петролния картел се базира на данните за първото тримесечие, както и на очакваното влияние върху търсенето на петрол, което ще имат новите мита върху вноса в САЩ.
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повишава средно с по 1,3 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение със 150 000 барела дневно спрямо прогнозата, представена през миналия месец.
На фона на тази новина цената на сорт Брент се повиши с 0,34% до 64,98 долара за барел.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 4,382% и 4,812 на сто.
Доларовият индекс записа спад от 0,41% до 99,96 пункта.
Цената на златото се понижи с 0,52% до 3227,89 долара за тройунция.