Гигантите на корпоративна Америка – от Pfizer до Alphabet – взимат заеми в евро както никога досега, тъй като тревогата, предизвикана от заплахите за мита на президента Доналд Тръмп, ги принуждава да търсят алтернативни начини за финансиране, в случай че родният им пазар замръзне.
По данни на Bloomberg тази година са продадени рекорден брой облигации, емитирани от американски компании в Европа, на обща стойност над 83 млрд. евро, което е с 35% повече от 2024 г. Това е близо 14% от общото емитиране на корпоративни облигации в евро, сочат данните.
Всичко това се случва, след като изявленията на Тръмп за митата предизвикаха пазарен хаос през април. В петък Moody's понижи кредитния си рейтинг на САЩ, лишавайки най-голямата икономика в света от последната ѝ оценка ААА.
В продължение на десетилетия пазарът на корпоративни облигации в САЩ бе предпочитана дестинация за паричните мениджъри. Появяват се обаче първите признаци, че предизвиканата от Тръмп волатилност при долара, завишената доходност по държавните ценни книжа и опасенията за дълговото бреме на страната подхранват постепенното пренасочване към Стария континент. Това би зарадвало лидерите на еврозоната, които отчаяно се опитват да укрепят капиталовите пазари на блока.
„Нарастващата дълбочина на европейския пазар е огромен фактор“, смята Андрю Мензис, ръководител на дълговите капиталови пазари в Societe Generale. Според него големите сделки и големите емисионни дни са били характерни за САЩ, но „сега ги виждаме и в Европа, както се вижда от предлагането през последните дни, реализирано сравнително лесно“.
САЩ остават най-ликвидният пазар с облигации на стойност близо 7,5 трлн. долара в основния индекс на Bloomberg за дълг на американски компании със сини чипове, а Европа е следващият по големина играч с облигации на стойност 2,85 трлн. евро. Поскъпването на еврото спрямо долара напоследък засилва оптимизма.
Американските компании вече формират над една пета от индекса на Bloomberg за корпоративни облигации в евро. Макар че това не е безпрецедентно – отрицателната лихва по депозитите в Европа привлече много облигации на американски компании в епохата на лесните пари – делът се е увеличил от началото на годината до 21,9%.
„Не може да ви се вмени във вина, че като главен финансов директор или ковчежник се възползвате от еврото в момента“, казва Фабиана Дел Канто, съръководител на капиталовите пазари за Европа, Близкия изток и Африка в Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. „Това е атрактивна относителна цена, с ниски купони в стабилна среда в сравнение с риска от неизвестното в САЩ.“
„Понякога гледате екраните и не знаете дали това е доларовият или евровият пазар от имената, които обявяват сделките, и размера на трансграничната активност“, добавя тя.
Различаващите се лихвени проценти – основата за разходите по корпоративните заеми – играят огромна роля за привлекателността на еврооблигациите, особено за компаниите с дейност в Европа, които не трябва да обменят обратно средствата в долари. Средната доходност по индекса на американските корпоративни облигации се котира на 5,3%, а европейският еквивалент е 3,18%. През миналия месец тази разлика беше най-голямата от три години насам.
Компанията майка на Google Alphabet набра 6,75 млрд. евро в Европа ден след като набра други 5 млрд. долара в САЩ. Тя ще плати купон от 3,375% за евровите си облигации с падеж през 2037 г. и 4,5% за доларовите си облигации с падеж през 2035 г.
„Трайно високата доходност по държавните ценни книжа, обусловена от големия дълг и дефицит на САЩ, означава високи разходи по заемите за американските домакинства и компании“, казва Каспар Хенсе, портфолио мениджър по инструментите с фиксирана доходност в RBC BlueBay.
Тъй като международните инвестиции в САЩ се забавят, компаниите ще трябва да намерят допълнително финансиране в чужбина. Това може да означава още повече облигации на американски компании в Европа, добавя Хенсе.
Скокът на еврото
Всичко това може да стане още по-изразено, тъй като търговците са убедени, че поскъпването на еврото ще продължи, като се търсят опции, насочени към засилване на еврото до около най-високата му точка за годината.
Нарастването на входящите притоци от САЩ спомогна за това, че общото емитиране на облигации в Европа надхвърли за рекордно кратко време границата от 1 трлн. евро.
За това спомага и фактът, че инвеститорите могат да използват облигациите на американски компании в Европа, за да получат достъп до тях, без да са пряко изложени на движението на долара и държавните ценни книжа. Това е идеално за тези, които очакват страната да избегне рецесията, но все пак не искат да се занимават с ежедневната волатилност.
Някои предупреждават, че сътресенията, причинени от Тръмп, може просто да се окажат изнесени в Европа. Скокът в облигациите на американски компании в Европа означава, че кредитният пазар в евро вероятно ще бъде по-чувствителен към политиката на САЩ, написаха в бележка по-рано този месец стратези от Bank of America.
За други те все още предлагат известна стойност. „Предпочитам облигациите на американски компании в Европа пред тези, деноминирани в щатски долари, защото предпочитам да притежавам германски бундове, а не американски държавни ценни книжа“, казва Гордън Шанън, портфолио мениджър в TwentyFour Asset Management. „Засега смятам, че щатските държавни облигации може да бъдат най-големите източници на волатилност при корпоративните облигации“.
преди 3 седмици До: khao ама погребахме ли го вече долара? Малиии, копейката в теб се разкри най-накрая! Чух и че американците на тълпи се редяли за ЕС гражданства и май щели да я затварят хамериката. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици До: Balu всочките ви опорки издишат, копи, не само тая... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици И Полша, Швеция и Дания ли са руски губернии? Поляците особено сигурно са най-големите русомразци в Европа. Тази опорка издиша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици и америка минава към еврото, само руската губерня не иска ... иска да е бедна и в калта! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар