Цената на петрола се повишава във вторник, докато инвеститорите очакват резултатите от преговорите между САЩ и Китай, които биха могли да проправят пътя за намаляване на търговското напрежение и да подобрят търсенето на горива, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,22% до 67,19 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) - с 0,15% до 65,39 долара за барел.
В понеделник Брентът поскъпна до 67,19 долара, най-високата му стойност от 28 април, подкрепен от перспективата за търговско споразумение между Вашингтон и Пекин.
Търговските преговори между двете страни, които се провеждат в Лондон, продължават втори ден. Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че преговорите с Китай вървят добре и той „получава само добри новини“ от екипа си в британската столица.
Едно търговско споразумение между САЩ и Китай може да подкрепи глобалните икономически перспективи и да увеличи търсенето на суровини, включително на петрол.
На този фон Иран съобщи, че скоро ще предаде на Вашингтон контрапредложение за ядрена сделка в отговор на американското предложение, което Техеран смята за „неприемливо“, а Тръмп даде да се разбере, че двете страни остават в противоречие по въпроса дали на страната ще бъде позволено да продължи да обогатява уран на иранска територия.
Иран е третият по големина производител сред членовете на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Всяко облекчаване на американските санкции срещу азиатската държава ще ѝ позволи да изнася повече „черно злато“, което ще натежи на световните цени на суровия петрол.
Междувременно проучване на Ройтерс установи, че добивът на петрол в ОПЕК е нараснал през май, въпреки че увеличението е било ограничено, тъй като Ирак е произвеждал по-малко от планираното, за да компенсира по-ранното свръхпроизводство. В същото време Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) са пристъпили към по-малки увеличения на добива от разрешеното.
„Перспективата за по-нататъшни увеличения на предлагането на ОПЕК продължава да виси над пазара“, заяви Даниел Хайнс, старши стратег по суровините в ANZ.
„Едно трайно преминаване към пазарно ориентирана стратегия (в ОПЕК) би тласнало петролния пазар към значителен излишък през втората половина на 2025 г. и почти сигурно би довело до по-ниски цени“, добави той.
*Данните са актуални към 9:00 ч. българско време.