Основните американски борсови индекси започват сесията с ръстове, докато инвеститорите чакат допълнителна информация около преговорите между САЩ и Китай в Лондон, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average напредва с 0,05% до 42 782 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчита ръст от 0,25% до 6021,04 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite се повишава с 0,29 на сто до 19 648,03 пункта.
Разговорите между американските и китайските дипломати в Лондон продължават втори пореден ден. Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви, че дискусиите „вървят добре и прекарваме много време заедно“, добавяйки, че очаква разговорите да продължат през целия ден.
Трейдърите следят дискусиите и за признаци на евентуална сделка, която не включва налагането на високи мита между страните. Двете държави се споразумяха миналия месец временно да намалят митата, което се разглеждаше като голям пробив в търговските преговори, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп представи плана си за широки търговски бариери върху вноса.
„Мисля, че повечето хора приемат, че такъв разговор е по-добър от нищо, че постигаме напредък“, коментира Адам Паркър, основател на Trivariate Research.
Основните щатски борсови индекси в края на сесията на 10 юни.
Пазарите реагират и на доклада за доверието на малкия бизнес в САЩ, което се подобрява за първи път от началото на годината. Индексът на оптимизма на Националната федерация на независимия бизнес (NFIB) се е повишил с 3 пункта до 98,8 пункта. Седем от 10-те компонента се подобряват, водени от по-големите очаквания за бизнес условията и реалните продажби.
Акциите на Apple поскъпват с над 0,6%, след като технологичният гигант представи множество актуализации за различните си софтуерни платформи по време на годишната си Световна конференция за разработчици. Като част от усилията си за ребрандиране, компанията също така потвърди, че ще използва години, а не номера на версиите, за да идентифицира софтуера си. Обновените в понеделник платформи включват iOS 26, iPadOS 26, tvOS 26, macOS 26, watchOS 26 и visionOS 26.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижава съответно до 4,472% и 4,939 на сто.
Доларовият индекс, който измерва силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, напредва с 0,04 на сто до 98,98 пункта.
На петролните пазари цената на международния бенчмарк сорт Брент се повишава с около 1% до 67,72 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поскъпват с 1,10% до 66,01 долара за барел.
Цената на златото се понижава с 0,10 на сто до 3351,40 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 17:50 ч. българско време.