Цената на петрола се повишава съвсем леко в сряда, докато инвеститорите оценяват резултата от търговските преговори между САЩ и Китай, предава Ройтерс.
Фючърсите върху сорта Брент поскъпват с 0,01% до 66,88 долара за барел, а тези върху американския суров петрол West Texas Intermediate (WTI) – с 0,08% до 65,03 долара за барел.
Американски и китайски официални представители заявиха, че са се споразумели за рамка, която да възстанови търговското примирие и да отмени китайските ограничения върху износа на редкоземни метали, без да дават признаци за трайно решение на дългогодишните търговски спорове.
В края на двудневните интензивни преговори в Лондон министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник заяви пред репортери, че рамковото споразумение „изпълва със съдържание“ сделката, постигната миналия месец в Женева, за намаляване на двустранните ответни мита, които бяха достигнали съкрушителни трицифрени нива. Но сделката в Женева се провали заради продължаващите ограничения на Китай върху износа на важни суровини, което накара администрацията на Тръмп да отговори със собствен контрол върху износа, предотвратяващ доставките на софтуер за проектиране на полупроводници, самолети и други стоки за Китай.
Лукник заяви, че постигнатото в Лондон споразумение ще отмени някои от последните ограничения на САЩ върху износа, но не предостави подробности след приключването на разговорите около полунощ лондонско време.
Що се отнася до предлагането, Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК+) планира да увеличи производството на петрол с 411 хил. барела на ден през юли. Картелът се стреми да прекрати съкращенията на производството за четвърти пореден месец, като някои анализатори не очакват регионалното търсене да поеме тези излишни барели.
„По-голямото търсене на „черно злато“ в рамките на икономиките от ОПЕК+ - най-вече в Саудитска Арабия - може да компенсира допълнителното предлагане от групата през следващите месеци и да подкрепи цените“, заяви в бележка икономистът по въпросите на климата и суровините в Capital Economics Хамад Хюсеин.
„Въпреки това, като се има предвид, че всеки тласък на търсенето ще има сезонен характер, все още смятаме, че цените на суровия петрол тип Брент ще спаднат до 60 щатски долара за барел до края на тази година“, добави той.
По-късно в сряда инвеститорите ще се съсредоточат върху седмичния доклад за петролните запаси в САЩ, изготвен от Администрацията за енергийна информация - статистическото звено на Министерството на енергетиката на страната.
Според пазарни източници, позоваващи се на данни на Американския петролен институт от вторник, запасите от суров петрол са намалели с 370 хил. барела през миналата седмица.
*Данните са актуални към 8:50 ч. българско време.