Новината на Disney от миналата седмица – че най-новият ѝ тематичен парк ще бъде в Абу Даби, е допълнително потвърждение за статута на Обединените арабски емирства (ОАЕ) като глобален потребителски кръстопът, разположен в Близкия изток. В центъра на икономическия двигател на ОАЕ е изкуствено създаденият остров Яс, разположен на 20 минути от центъра на Абу Даби и чието развитие започна през 2006 г. за Гран При на Формула 1 в Абу Даби. От дебюта на F1 в региона през 2009 г. насам, Ferrari World, Yas Waterworld, Warner Bros. World и SeaWorld Yas Island последваха примера. До 2024 г. трафикът на остров Яс достига 38 млн. посетители, пише CNBC.
„В много отношения ОАЕ е кръстопътят на света“, коментира лидерът на Disney Боб Айгър във връзка с решението на компанията. „Около 500 млн. души, които могат да генерират доходи, което означава, че могат да си позволят да посетят някой от нашите паркове, живеят на четиричасов път със самолет от тук“.
Обединените арабски емирства са втората по големина икономика в арабския свят след Саудитска Арабия и са по-диверсифицираната пазарно базирана икономика. От средата на 2000-те години Абу Дабу активно търси нови икономически възможности, а основните усилия се ускориха в периода 2006-2008 г. в рамките на стратегическия план „Икономическа визия 2030“, когато започва развитието на остров Яс. С 6-8-часов полет, делящ ги от 80% от световното население – и с най-големия авиоцентър в света, превозващ 120 млн. пътници всяка година – стратегическото географско разположение, огромните инвестиции и големите атракции поставят остров Яс в позиция да продължи да разширява статута си на глобален потребителски епицентър.
„Абу Даби продължава да е предпочитана дестинация за света“, коментира Мохамед Халифа Ал Мубарак, председател на Министерството на културата и туризма на Абу Даби и председател на Miral – строител на остров Яс, който ще разработи и изгради изцяло парка, работейки с Disney Imagineers.
В миналото Дубай беше водещ в диверсификацията, отдалечавайки се от зависимостта си от петрола, но Дубай винаги е бил по-зависим от приходи, които не идват от петрол, за да стимулира икономиката си. Неговите запаси от суров петрол са нищожни в сравнение с тези на Абу Даби, като само 1% от БВП идва от петрол. За сравнение Абу Даби държи 90% от петролните запаси на ОАЕ и получава 60% от брутния си вътрешен продукт от тях. В икономическия план на ОАЕ е включена целта за намаляване на приходите от петрол до по-малко от 40% от БВП.
Потребителската икономика е ключова част от плана, но бъдещето на ОАЕ далеч не е фокусирано само върху създаването на повече туристически атракции. Карън Йънг, старши научен сътрудник в Центъра за глобална енергийна политика в Колумбийския университет, заяви, че ключови за икономическо значение на Абу Даби остават финансите.
„Абу Даби е финансова столица, водена от множеството си суверенни инвестиционни инструменти“, коментира тя. Паркът на Disney е още едно доказателство за тази икономическа мощ. „Силата му идва от способността му да разпределя капитал, а не да привлича туризъм“, допълва Йънг.
Disney няма да инвестира капитал в проекта, въпреки че в момента има планове да инвестира 60 млрд. долара в други тематични паркове по света.
Инвестиционната мощ на ОАЕ не е видима само у дома, но се разширява и в много проекти в САЩ, включително скорошни сделки за инфраструктура с изкуствен интелект в страната.
„Тематичният парк е хубаво допълнение към други атракции на остров Яс и е опит да се осигурят удобства за качеството на живот на жителите и туристите“, казва Йънг. „Икономиката на Дубай е много по-зависима от туризма“.
В резултат на тази по-голяма нужда, успехът на Дубай с потребителските атракции е по-неравномерен от този на Абу Даби, твърдят експерти. Абу Даби умишлено е избрало модел на по-бавен растеж, предвид значителните си петролни запаси. Това пък е дало финансова спасителна линия на Дубай след финансовата криза от 2008 г. Но преминаването към по-диверсифицирана икономика показва признаци на значително ускорение чрез сделката с Disney.
Като цяло ОАЕ „са в абсолютен режим на растеж“, смята Денис Шпигел, основател и главен изпълнителен директор на International Theme Park Services. Абу Даби и остров Яс са изградили търсене с подходящо темпо, развивайки критична маса от развлечения, допълва той. Въпреки че Дубай, Саудитска Арабия и Катар се опитват да привлекат Disney от десетилетие, Шпигел казва, че остров Яс е подходящо място за тематичен парк на Disney в рамките на това, което той определя като последна граница на развитие на развлекателния сектор.
Disney не казва кога паркът ще отвори врати, а лидерите на компанията посочват само общите срокове за изграждане на тематичния парк, които могат да отнемат до пет години от проектирането до разработката и изграждането. С напредването на строителството на парка на Disney той може да се сблъска с въпроси относно условията на труд, които отдавна са спорен въпрос предвид бума в развитието на региона. Но засега, казва Шпигел, „ангажиментът на Disney към Абу Даби и остров Яс показва, че тази област в ОАЕ е достигнала върха на развлеченията“.