Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна увеличи военните разходи в световен мащаб до 2,46 трилиона долара през 2024 г., което представлява увеличение от 7,4%, пише Bloomberg, като цитира доклад на Международния институт за стратегически изследвания (IISS). Единственото изключение е Африка на юг от Сахара.
В Европа през последното десет години се наблюдава увеличение на разходите от 50%, се казва в доклада. Някои държави вече надвишават целта на военния съюз, която се очаква скоро да бъде преразгледана, и харчат повече 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана. Пример е Полша, чиито разходи са около 5% от БВП. Но някои от членовете на НАТО в Европа все още се затрудняват да я постигнат.
Германия сега държи най-големия бюджет за отбрана в Европа и втория в НАТО след САЩ. Преди тази позиция заемаше Великобритания, но Берлин рязко увеличи разходите през миналата година. Анализаторите обаче предупреждават, че Обединеното кралство може и да не успее да покрие недостатъчното финансиране в предишните години.
Данните на IISS показват, че през миналата година Германия е инвестирала 86 млрд. долара за отбрана. В Европа на второ място се нарежда Великобритания (81 млрд. долара), следвана от Франция (64 млрд. долара) и Италия (35 млрд. долара). Разходите на Полша са 28 млрд. долара, след като поръча танкове и друго въоръжение от Южна Корея.
Разходите на Украйна за отбрана са 28,4 млрд. долара. За сравнение през миналата година Русия е похарчила почти 462 млрд. долара - малко повече от разходите на Европа като цяло. Северна Корея и Иран са подпомогали съществено усилията на Москва, се казва в доклада. Според оценките на експертите Северна Корея е доставила 8 млн. артилерийски снаряда за последните 18 месеца и благодарение на тях Русия успява да запази темпото на бойните действия в Украйна.
Публикацията идва в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп призовава европейските съюзници да поемат по-голяма тежест за собствената си отбрана, предлагайки членовете на НАТО да харчат 5% от БВП. Въпреки че инвазията на Русия стимулира рекордни инвестиции, IISS посочи трайния бюджетен натиск в повечето европейски страни, което представлява предизвикателство за намеренията за поддържане на толкова високи разходи.
Европейските правителства са изправени пред "твърд избор" между това да разпределят текущия си военен капацитет в Украйна или да го използват за изграждане на собствена отбрана, отчита Бен Бари, анализатор в IISS. Ако САЩ намалят военното си присъствие в Европа, страните ще трябва да ускорят модернизацията и да възстановят числеността на армиите си.
Според данни на IISS Европа допринася за по-малко от една трета от общите разходи за отбрана на НАТО. Изследователската група смята, че ангажиментът на членовете да отделят 3% от БВП, който се обсъжда, е непостижим в момента.