IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цената на Брент се срина с 30% до 32,05 долара за барел

Напълно изненадващо през уикенда Рияд обяви, че ще разшири производството си на петрол и стартира ценова война

00:19 | 09.03.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<div class="photo-info">
	<figcaption>Петролни и карго танкери в Борнео, Индонезия. <em>Снимка: Dimas Ardian/Bloomberg</em></figcaption></div>
<p>
	&nbsp;</p>
Петролни и карго танкери в Борнео, Индонезия. Снимка: Dimas Ardian/Bloomberg

 

Ако все още имаше намек за това кой в алианса ОПЕК + има думата, то това стана ясно по време на преговорите в петък. Преговорите между всички държави членки, насрочени за сутринта, започнаха със закъснение от шест часа.

В продължение на часове министрите на петрола на Иран, Венецуела или Алжир чакаха в стаята за преговори в централата на ОПЕК във Виена, пишещи на мобилните си телефони, докато саудитският министър на енергетиката Абдулазиз бин Салман и руският му колега Александър Новак се оттеглиха за двустранните преговори.

Когато най-накрая стана ясно, че бин Салман и Новак не могат да постигнат споразумение, преговорите на всички 24 държави членки приключиха за минути. В разминаването между Саудитска Арабия и Русия останалите 22 министри и техните делегации бяха малко или повече просто статисти.

Стратегията на саудитския министър на петрола да убеди Русия да се поддаде на максимален натиск се провали. През последните три години цената на петрола постоянно изпитва периоди на слабост - и Алианса ОПЕК+ се опита да смекчи слабостите на цените с все нови съкращения на добивите, като за последно това стана през декември 2019 г. С намаляването на производството ОПЕК преследва целта изкуствено да затегне пазара на петрол и по този начин да стабилизира цените.

Русия обаче вече реагира и в миналото отрицателно на настояването за нови съкращения на добива. Руските петролни компании са рентабилни и при цена на петрола от 40 долара за барел. Боли ги по-силно, когато не им е позволено да произвеждат максималното количество.

Поради тази причина седмица преди срещата на върха на ОПЕК+ във Виена руският президент Владимир Путин подчерта, че „може да живее“ с настоящата цена на петрола. Въпреки съпротивата на руснаците Саудитска Арабия продължи да увеличава исканията си. Първоначално експертна комисия на ОПЕК предложи съкращаване на добива от 600 000 до един милион барела на ден до лятото на 2020 г.

Американското шистово производство също ще пострада. Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

В крайна сметка саудитската делегация призова ОПЕК да поиска намаляване на производството с 1,5 милиона барела на ден до края на годината с участието на Русия, като знаеше, че руският министър на енергетиката трудно би могъл да се съгласи на това. Освен това ОПЕК изключи намаляване на добива си, ако Русия не последва призива. „И двете страни искаха да си запазят достойството“, коментира Джованни Стауново, експерт по стокови пазари в швейцарската банка UBS, по време на преговорите. „И в резултат имаме абсолютен провал“. Експертът на RBC Крофт добавя: „Това е Lose-Lose ситуация. Никой от тях не взема нищо“.

За бин Салман това е едва втората среща на ОПЕК като лидер на преговорите. Принцът пое поста  от дългогодишния министър на петрола Халид ал Фалих в края на миналата година. Връзката между ал-Фалих и Новак се считаше за много добра. „Бин Салман и Новак не се разбират толкова добре", казва експертът на UBS Стауново. Освен това на новият саудитски министър на петрола липсват умения за преговори и желание за компромиси.

Волатилен пазар и спадащи цени

Напълно неясно е какво ще се случи след разпада на алианса ОПЕК+. Той представлява половината от световното производство на петрол. „Ако ОПЕК+ вече не изпълнява ролята си на пазарен мениджър, цената трябва да балансира между търсенето и предлагането“, казва Стауново. Това означава: падащи и по-колебливи цени на петрола.

За много страни от ОПЕК това е най-лошият сценарий. Нищо чудно, че останалите преговарящи в организацията се опитаха да ограничат щетите. Генералният секретар на операцията Мохамед Баркиндо заяви, че се надява Русия да се върне на масата за преговори. Сухаил Ал Мазруи, министър на петрола на Обединените арабски емирства, излезе пред камерите почти молейки се: „Надяваме се, че нашите руски приятели имат нужда само от малко време за размисъл и ще се върнат. Всеки път, когато искат да се срещнат с нас, независимо дали след десет или два дни, можем да се срещнем“.

Сривът на преговорите на ОПЕК+ обаче може да бъде болезнен и за основния конкурент на петролния картел - американската индустрия за шистов нефт. Пазарната паника, предизвикана от коронавируса, също предизвика сериозен ръст на рисковите премии за облигациите на американските енергийни компании. Много производители на шистов нефт са финансирали годините на агресивен растеж чрез набиране на големи дългове. Сега те са под двоен натиск: инвеститорите изтеглят капитал, а ниските цени на петрола водят до срив на приходите.

Едно е сигурно: ако пазарът сам определя цената, ще настъпят трудни времена както за страните от ОПЕК, така и за американските петролни компании.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 6 rate down comment 0
abdul
преди 4 години
Господ е Българин!Първо Нушка свали с 40.3%, сега короната ли, саудитците ли незнам, с още 30%.. Това на български тря
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 20 rate down comment 19
Mavi Goz
преди 4 години
Че си запалим къщата, та дано да изгори на Вуте плевнико!... :lol: Това чувал ли си го? Това е точната диагноза на целата ви менажерия. Тука тумбата мамули така и не разбрахте, че през 2020 г. ниски цени на нефта не значат бъдещи проблеми за руската икономика, а настоящи сериозни проблеми на световната... Ако цените се задържат 6 месеца под $35, гарантирам ти, че Сирия и Донбас ше са ти последния проблем - вервайте ми... ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 14 rate down comment 3
dr.5rov
преди 4 години
Ами купувай тогава. Неизбежният overshooting при заглъхване на епидемията ще ги изстреля обратно и дори още по-нагоре.Това не е инвестиционен съвет. Всеки "си прави сам сметката".Това, което ме безпокои е твърде бързата реакция на саудитците. Те като че ли са очаквали този резултат и са били вече готови със следващата си стъпка още преди преговарящте да са се прибрали в страните си и да са направили някаква преценка.В каря на крайщата ниските цени трябва да са от полза за купувачите, сред които сме и ние, така че в известен смисъл трябва да сме благодарни на саудитците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 10 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Каквото и да пишем, посочил съм ти резултата от досегашните съкращения. Саудитска арабия е приела 63% от намалението на добива, русия 11%. Е получиха си го : По состоянию на 11.41 мск глобальные депозитарные расписки (GDR) "Роснефти" дешевеют на 22,45%, до 4,47 доллара, "Лукойла" - на 24,38%, до 61,16 доллара, "Новатэка" - на 25,41%, до 103,9 доллара. Бумаги "Газпрома" снижаются в цене на 18,07%, до 4,49 доллара, "Газпром нефти" - на 20,53%, до 13,51 доллара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 5
dr.5rov
преди 4 години
Нека приемем, че си прав в твъденията за руснаците. Тогава възниква въпросът - с какво искането на саудитците за 9 месечно ограничение на добива ще "пребори хитруването" на руснаците? Може би саудитците са поискали от руснаците по-голям % в ограничаването на добива. Ако е така, защо не са действали по-приемливо - 3 месеца, каквото е правилото, а са поискали направо за 9 месеца. Очевидно е, че руснаците няма да приемат това. Ако твоята теза е вярна, то излиза, че саудитците преднамерено са водили преговорте към провал. Аз лично смятам, че тук има някаква по-дълбока игра, която в момента не виждаме. Не смятам саудитците за глупави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 20
Стоян Петров
преди 4 години
А не допускаш ли, че на саудитите им омръзна от лукавостта на Малкият Мук? Първо, преди да предложат споразумението ОПЕК+ *** мобилизирзха всички сили и от около 10 милиона барела дневно, вдигнаха добива над 11 милиона. Хитричко а? След това, като "добронамерини" хора те отказаха да поемат пропорционален дял от намаленията. До момента Саудитска Арабия е поела 63% от намаленията а русия ........11%. Хитричко а? След това *** решиха да изключат газовия кондензат от обема който представят като добив. Защо, след като той също в последствие се преработва до горива, никой не може да обясни. Хитричко а? Хитричко, хитричко, но на саудитите им омръзна и сега *** гризнаха дръвцето. Сегашната цена на петрола е себестойността на руския добив. Хитричко а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 14
zelka007
преди 4 години
рублата отиде на 73 за долар ... може да тества и 82-85 тази седмица :))) ... вовата пак ще яде по националната телевизия пелмени с извара и ще ги прокарва с билков чай и ще разправя колко е хубаво и полезно ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 7
dr.5rov
преди 4 години
Това, което прочетох без да гарантирам, че е достоверно е, че руснаците са поискали това ограничение да важи за три месеца. Това било обичайната практика. На следващата среща през юни отново да се разгледат квотите за добив в светлината на ситуацията тогава. Искането за ограничение на добива за цели 9 месеца наистина изглежда nonsense. Ако междувременно успеем да овладеем епиденията от корона вируса и започнат да се премахват ограниченията, то неизбежно ще наблюдааваме онова явление, което се нарича overshooting. Търсенето рязко ще скочи, защото всички ще се втурнат да наваксват пропуснатото. Тогава при ограничено производство ще наблюдаваме направо космически цени. Не знам защо саудитците искат 9 месеца при тези обстоятелства. Или е глупост и неумение на новия им представител или е някаква по-дълбока игра. Нямам никаква представа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 32 rate down comment 20
Sokratus
преди 4 години
Цената на петрола под $50 силно ще намали изявите на лилиПутин! Ще има пълна тишина. Няма да има срещи с медиите и бащицата да отговаря на въпроси от народа! Ако цената се задържи така 6 месеца, ще се жертва я Сирия, я Донбас! И при нас ще се усети. Няма да има натиск за Белене. Турски поток може и да не влезе в експлоатация. Браво на Саудитците - искаме евтин петрол и газ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 3
крас
преди 4 години
За чараршафосаните е сигурно, че са го отнесли с този постоянен срив на акциите на борсите.Има обаче нещо което остава под въпрос - САМО СИТУАЦИЯТА В СИРИЯ ЛИ СА ОБСЪЖДАЛИ В ОАЕ НИКОЛАЙ ПАТРУШЕВ и принц Тахнуном бен Заидом.??Не бива да забравяме, че срива на цените на горивата дойде СЛЕД ОТКАЗА НА РУСИЯ ДА НАМАЛИ ПРОИЗВОДСТВОТО ИМ и последвалата реакция на тези с чаршафите. ОТ ТЕЗИ НИСКИ ЦЕНИ ОСВЕН ГУБЕЩИ ИМА И ПЕЧЕЛИВШИ - вносителите на горива. Съществува ли възможност от ЖИРОСКОПИЧЕН ЕФЕКТ подобен на този на отклоненото в едната посока махало, което връщайки се в равновесна точка помита онова което е на пътя му??. АКО РЯЗКАТА ПРОМЯНА В ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА НАЛОЖЕНА ОТ ЧАРШАФОСАНИТЕ ОСТАНЕ В ТОЗИ ВИД ОТ НЕЯ ЩЕ ЗАГУБЯТ И РУСНАЦИ И АМЕРИКАНЦИ , Мисля, че в случая целта е ОБЕЗЦЕНКА НА АКЦИИТЕ на компаниите производители на горива, което ще наблюдавам още тази вечер За индексите няма да говорим - ТО Е ЯСНО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още