Австрийската компания Solid предлага да изгради в София екологично чиста топлоцентрала, която да добива енергия от слънцето и да я подава в топлофикационната мрежа на града. Това може да стане възможно чрез публично-частно партньорство, съобщи дружеството.
Изпълнителят има условия – той може да предложи финансиране, но срещу договор за изкупуване на енергията от „Топлофикация София“ и частично грантово подпомагане от Столична община.
Австрийската компания и българският й партньор – Институтът за нулевоенергийни сгради (ИНЕС), внесоха предложение за проучване, проектиране и изграждане на нови топлофикационни мощности, базирани на слънчева енергия.
Предложението предполага столичната топлофикация да включи в мрежата си малка слънчева централа, която да подпомогне доставките на топлоенергия и да послужи като „изследователска площадка“ за по-мащабно въвеждане на екологичната технология в София.
Резултатите ще са предпоставка за проектиране и изграждане на топлофикационни системи на база слънчева енергия за новостроящите се квартали на столицата. Сега жителите на такива квартали нямат топлофикационна мрежа – през зимата те се отопляват самостоятелно и това допринася за тежкия смог, коментира инвеститорът.
В съобщението си той припомня, че основен източник на фини прахови частици (ФПЧ) през студените месеци е битовото отопление, което именно налага търсенето на алтернативни, екологични и устойчиви източници на топлоенергия.
Според инвеститора е възможно слънчевата топлоенергия да заеме минимум 5% дял в общия енергиен микс на топлофикацията.
До момента 350 слънчеви топлоцентрали са реализирани в ЕС, а инсталираните мощности нарастват с 35% годишно. В ЕС вече има инсталирани над 1 млн. квадратни метра индустриални панели за производство на топлинна енергия за тази цел.
Австрийското дружество информира, че участва в проектите за слънчево топлофициране в австрийския град Грац (BigSolar) и разработва концепция за Белград.


Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Националният фонд за декарбонизация: Нов инструмент за енергийния преход у нас
България се готви за нова рекордна реколта от пшеница, очакват се 7,5 млн. тона
Призракът на Лиз Тръс дисциплинира фискално Анди Бърнам
Украйна не може да си позволи разрив с Полша заради историята
Япония обяви инвестиционен план за $2,3 трлн. за следващите 14 години
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Банан на колела е най-спираната за проверка кола
На 56 и по-уверена от всякога: Дженифър Анистън впечатли с нова фотосесия
Путин готви нова вълна от мобилизация за армията, иска да се бие още две-три години
Елитна армия, съставена от гей любовници - Тиванският свещен отряд в Древна Гърция


преди 7 години ....... и цените на токо отиат на баба си у пантофите ..... а що че чиниш ти зимъска кат ветровете се еббът над София и има само облаци, тя е също кат Виената, тва да не е Бургас или Сандански с 500 слънчеви дни у годината ..... ?!? усещам как ше се палят огньове и панелките пред разпад щот тая екология си еббало века, а между другото у Виена такова нещо уж има ама с 2 панела и работи само през летото в обедната почивка, а парното е на гаден руски газ с гарнитура от въглища щот ги плащам секи път и виждам с очи кое от къде и колко струа че и как мирише .....С две думи автрийците житкат на руски подпалки, а ний баровците ше сме на слънчаци .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аз им предлагам друга сделка - даваме им правото да построят, продават на пазарен принцип, прехвърлят 49% от собствеността на българската държава, задължават се 100% от средния и 50% от висшия мениджмънт да са българи, които последните 5 години са живели и работили в България, и инвестиции минимум 20 млн.евро на година за следващите 15 години. Всичкото това за 50 години. След това държавата придобива всичко безвъзмездно. При нарушаване на изискванията, държавата придобива предсрочно безвъзмездно 100% от собствеността. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години То зимата точно като ти трябва страшно слънце има. Да им кажат гарантирана цена 50% от сегашната и да идват :). Не ни трябват поредните кърлежи ако технологията им е икономически обоснована нямат нужда от дотации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години То зимата точно като ти трябва страшно слънце има. Да им кажат гарантирана цена 50% от сегашната и да идват :). Не ни трябват поредните кърлежи ако технологията им е икономически обоснована нямат нужда от дотации. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Айде нема нужда да идват! Гарантиран пазар!? Субсидии!?!?! Алоу, ние не можем да се отървем от мариците, нови кръволоци не ни трябват. Да си го направят проекта в Алпите. Комплексирани полу-немци. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аферисти колкото искаш.Има ли подкупни политици и Остап бендеровци с лопата да ги ринеш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тези австрийци нямат срам просто - да идват да просят пари от най-бедната държава в целия ес за някакъва си еко приумица. Ако имаше икономически смисъл от това безумие нямаше да има нужда от пари и подпомагане от общината... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Никой няма да разреши нова ел.централа базирана на възобновяема енергия в България. Тук нещата са разпределени и договорени отдавна :) А и възобновяените изтичници са "лоши" и "скъпи" и отнемат хляба на работливите миньори (който явно е по-добре да гинат в мините или от силикоза, а и нас да ни избиват финните прахови частици отколкото да се погрижат да ги преквалифицират) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Никой няма да разреши нова ел.централа базирана на възобновяема енергия в България. Тук нещата са разпределени и договорени отдавна :) А и възобновяените изтичници са "лоши" и "скъпи" и отнемат хляба на работливите миньори (който явно е по-добре да гинат в мините или от силикоза, а и нас да ни избиват финните прахови частици отколкото да се погрижат да ги преквалифицират) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Веднага се появява един ''истински патриот'' (със снимка на Путин), който да защитава износа на парични потоци от България към Русия и никъде другаде... отговор Сигнализирай за неуместен коментар