В момента PCR тестът е най-надеждният по отношение на спецификата и чувствителността на коронавируса. А антигенните тестове скоро ще могат да се прилагат дори у дома. Това каза по БНТ д-р Скендер Сила, представител на Световната здравна организация (СЗО) у нас.
Вчера в САЩ беше одобрен такъв тест, скоро такива тестове ще бъдат одобрени и в Европейския съюз. Очакваме следващите седмици да стане това и да се закупят и дарят тестове на страните с нисък и среден доход, каза д-р Сила. В България има достатъчно специалисти, които да обяснят как се използват тези тестове.
В Европа ситуацията заради коронавируса е критична, в много държави се увеличава броят на леглата, интензивните отделения са претоварени, увеличава се и броят на починалите. Ситуацията в България е още по-трудна.
Още в началото СЗО даде указания на държавите от ЕС за нуждата да се увеличи тестването сред населението, проследяването на контактите и изолацията.
Другото измерение е увеличаването на информираността сред населението, като се обясняват простите мерки, които всеки от нас може да вземе - носене на маска, поддържане на дистанция, избягване на струпвания на хора.
Младите хора на България са най-добрата част от обществото, но те са и много динамични, обичат да пътуват, да се събират в заведения и трябва да внимават и да бъдат отговорни на този етап. Трябва да ограничим и семейните посещения при роднини, защото можем да ги заразим, обясни представителят на СЗО. За него спазването на мерките е въпрос на живот и смърт.
Все още ваксина срещу COVID-19 не е налице и докато това стане, трябва да се прилагат мерките. В страните от ЕС, включително и в България, ваксината може би ще е налична в края на март. Гостът подчерта, че в началото ще се приоритизират някои групи като възрастните хора и медиците на първа линия. Според него има много обещаващи резултати в сферата на ваксината за COVID-19 с успех над 95%.
По думите му със сигурност ваксината ще помогне в голяма степен да се види краят на пандемията. От средата на 2021 г. и по-нататък усилията ще продължат, за да няма голямо разпространение на вируса. Лятото и следващата зима ще бъдат много по-леки от настоящата. Но точно кога ще бъде краят на пандемията, не се знае с точност, каза в заключение д-р Скендер Сила.
Световната здравна организация не препоръчва пълно национално затваряне, но трябва да има ограничения в конкретни сфери - като барове и ресторанти. Пълното национално затваряне може да има сериозни последствия за психичното здраве на хората, предупреди България Скендер Сила. Той обаче подчерта, че СЗО не може да решава вместо националните правителства, а властите трябва да вземат решенията си.


Забавление по улиците на Варна след пороя
Млад мъж скочи върху капака на патрулка и изпотроши предното ѝ стъкло във Варна
"Маркет Линкс": Доверието в кабинета "Радев" спада
Ето къде няма да има ток днес във Варна
ЕС затяга контрола върху криптоактивите с нов режим за докладване
САЩ подписаха споразумение за ядрено сътрудничество със Саудитска Арабия
Проблемът на Tesla е, че не инвестира достатъчно в изкуствен интелект
Петролът поскъпна след атака на хутите срещу саудитски танкери в Червено море
Китайската мантра за отворен AI се сблъсква с протекционизма на САЩ
Внимание: онлайн измамите с авточасти втора ръка се увеличават
Близо половината нови коли се продават без резервна гума
Dacia премахва всичко излишно от Spring, за да постигне ниска цена
Subaru се отказа от мекия хибриден боксер
Какво има в гаража на Брайън Мей
Овладяха пожара в района на бившия завод "Химик" в Асеновград
Похитителят на Наталия с първи думи след ареста му
Николай Попов: Дълго време ме е следил боксьор
Село Безмер излиза на протест в петък, жителите ги е страх от US самолетите
Кола се заби в автобус, 26-годишен шофьор загина тази сутрин