Броят на сделките с имоти се очаква да се свие рязко, а стойностите да намалеят, тъй като инвеститорите се приспособяват към „нова парадигма“ на растящи лихви и сътресения в световната икономика, съобщи ръководителят на европейските имоти в Brookfield, цитиран от Financial Times.
Брад Хайлър, който управлява канадския фонд за частни капиталови инвестиции с портфейл от имоти на стойност 52 млрд. долара във Великобритания и континенталната част на Европа, заяви, че инвеститорите в имоти проявяват сдържаност на фона на бързото влошаване на перспективите пред икономиката.
„Темпът на промяна и преходът в нагласите от сравнително положителни към отрицателни във всички сфери на икономиката е голяма корекция“, коментира той.
Промяната охлажда имотния пазар. „Банките стават по-избирателни, по-предпазливи към риска“, казва Хайлър и допълва: „Очакваме обемът от сделки да намалее значително, това вече се случва“.
Brookfield, която навлезе на британския пазар с покупката на дял в Canary Wharf през 2003 г., е сред малкото северноамерикански фондове за частни капиталови инвестиции наред с Blackstone, Apollo, Ares и KKR, които все повече доминират в търговията с големи европейски портфейли с недвижими имоти.
Канадската компания беше сред най-активните играчи в Европа в последните десет години, като изгради портфейли с лаборатории и комплекси от сгради в сектора на природните науки, жилища под наем и студентски жилища. През май тя продаде портфейла си със студентски жилища във Великобритания за над 3 млрд. паунда.
Фондът притежава и ваканционния комплекс Center Parcs, който може да се опита да продаде скоро, казва Хайлър.
Той е уверен, че ще има пазар за „активи с по-високо качество“, но предупреждава, че цените в непредпочитани от инвеститорите сектори като по-стари и с по-ниско качество офиси може да намалеят рязко, тъй като лихвите и инфлацията се прибавят към разходите на собствениците на имоти в същия момент, когато мрачните перспективи пред икономиката натежават върху търсенето на нови площи от наемателите.
Натиск вероятно ще възникне, когато собственици на имоти започнат да рефинансират ипотечни кредити, предупреждава Хайлър. С бързото повишаване на лихвите от началото на годината и намаляващото търсене от наемателите на по-стари офис сгради, лихвите по кредитите за някои собственици може да надхвърлят приходите от сградата.
Книжата на някои от най-големите листнати на борсата собственици на офиси в Обединеното кралство поевтиняха миналата седмица, след като анализатори от Bank of America станаха предпазливи към сектора и предупредиха, че цените на офисите вероятно ще намалеят с 12% до 2024 г., а наемите ще останат непроменени.
„Цените на офисите не отразяват напълно края на ултраниското облигационно парти, спада на цените на активите и липсата на растеж на печалбите в бъдеще“, коментират анализатори на банката и допълват, че „лихвите по кредитите сега са стабилно по-високи от доходността от инвестицията – ситуация, която не е виждана от 2007 г. насам“.
British Land и Workspace, чийто рейтинг беше понижен от банката, отписаха над 10% от стойността на книжата си за една седмица, когато около 2 млрд. паунда бяха изтрити от сектора във Великобритания.
За Brookfield, която се сдоби с дял от около 10% в British Land в началото на пандемията с перспектива за отправяне на оферта за придобиване, промяна на цените може да открие възможност за придобиване на офис активи или на цели бизнеси.
„Ако нещата наистина се объркат в идните шест до 12 месеца и кредитополучателите се натъкнат на големи проблеми, много често в този сектор може да се намерят най-добрите възможности“, коментира Хайлър.
Brookfield вече затвърждава присъствието си в Европа, като инвестира близо 5 млрд. евро в придобиването на германския собственик на офиси Alstria и на ирландската имотна група Hibernia Reit тази година.
Цените може да намалеят още, казва Хайлър. Но той е уверен, че връщане към 2008 г., когато цените на имотите се сринаха във всички сектори по време на световната финансова криза, е малко вероятно, тъй като собствениците на сгради имат далеч по-малък дълг.
„Не смятаме, че сме близо до там, където бяхме. Банките са значително по-стабилни, нивата на задлъжнялост са далеч по-ниски, а договорите са малко по-разхлабени. Но още е рано, ще видим какво ще стане“, отбелязва Хайлър.


Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посреща DARA (НА ЖИВО)
Какво време ни очаква в понеделник?
Рибар е с опасност за живота, след като докосна с въдицата си контактната електрическа мрежа на БДЖ
Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят (ВИДЕО)
Акциите на азиатските компании за роботи са новата AI мода
А дали няма балон при корпоративните маржове в САЩ?
Колко временни ценови шока правят нов инфлационен тренд в САЩ?
Кабинетът с 15 мерки във връзка с поскъпването на горивата
AI срив при работните места ще изисква защита за гражданите
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Как да се справите с чукането на клапаните
Suzuki Vitara навъртя 700 000 км за 9 години без повреди
Кьовеши: 24 независими прокурори от ЕС единодушно установиха, че Теодора Георгиева е извършила недопустими нарушения
Спецов: "Лукойл" е предявил иск за 3 млрд. евро срещу България
DARA лети към България, вижте парти кадри от самолета (ВИДЕО)
3 български рецепти, които стават за 15 минути