Сенатът в САЩ все пак успя да прокара двегодишното бюджетно споразумение, което ще увеличи федералните разходи с 300 млрд. долара и ще отмени тавана на дълга за една година. Депутатите се опитват да сложат край на частичната парализа на правителството, която започна в полунощ, след като Конгресът изпусна крайния срок за финансирането му, коментира Bloomberg.
Бюджетът бе приет със 71 гласа „за“ срещу 28 „против“ след еднодневно отлагане заради възражения на републиканския сенатор Ранд Пол по разходите. Сега законът отива в контролираната от републиканците Камара на представителите, където опозиция от много демократи и редица консерватори заплаши да спре двустранната сделка. Лидерите на Камарата планират гласуване рано сутринта в петък местно време.
Ако Камарата одобри закона, финансирането ще бъде възстановено, още преди повечето държавни служители да пристигнат на работните си места и финансовите пазари да отворят. Ако бюджетът не бъде приет обаче, това ще доведе до втора пълна парализа на работата на правителството за последните три месеца и отново ще сигнализира на избирателите и инвеститорите колко трудно функционира Конгресът.
Драмата се разигра на фона на най-лошата седмица за фондовия пазар в САЩ от две години. Индексът S&P 500 спадна с 3,75% в четвъртък и е с 10% под върха си от 26 януари.
Планът ще предложи промени в начина на заплащане на над милион и половина федерални служители, наблягайки върху повишаване на заплатите въз основа на представянето вместо сегашната система, при която заплащането се увеличава главно въз основа на стажа, заявиха представители на бюджетната служба на Белия дом, цитирани от АР.
Предвижда се да бъдат забавени повишенията на заплатите въз основа на стажа, като се натрупат 10 млрд. долара за 10 години за плащания въз основа на представянето.
Голяма част от чиновническата работа, която е сфера на правителството, може да бъде автоматизирана, но има по-голяма нужда от специалисти по информационни технологии и киберсигурност.


"Спартак" пусна билетите за мача с "Левски"
Трима се озоваха в арестите във Варна и региона заради наркотици
Арестуваха 33-годишен варненец за кражба
По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Airbus обещават да се справят с проблемите
Патерсън: Рискът от заразяване при биткойн не е изчезнал
Над 500% поскъпване за ден: Китай извади нов конкурент на Nvidia
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Нова вълна банди в афиша на новия пловдивски фест Phillgood
Звездата от Mortal Kombat Кари-Хироюки Тагава почина на 75 г.
Правителството или ще се самосрути, или ще бъде срутено от ДПС
Защитата на Благомир Коцев обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лв.
ПП внесоха вота на недоверие: Бъдещето принадлежи на младите