Руски съд глоби в четвъртък приложението за съобщения WhatsApp на Meta Platforms, собственика на Snapchat Snap и други чуждестранни компании заради техния предполагаем отказ да съхраняват данните на руските потребители в страната, съобщава Ройтерс, позовавайки се на информационните агенции.
Москва влезе в сблъсък с Big Tech заради съдържанието, цензурата, данните и местното представителство, като битките ескалираха, откакто Русия изпрати въоръжените си сили в Украйна на 24 февруари.
Таганският окръжен съд на Москва глоби WhatsApp с 18 млн. рубли (301 255 долара), собственика на Tinder Match Group с 2 млн. рубли и Snap и Hotels.com, собственост на Expedia Group, с по 1 млн. рубли, съобщиха информационните агенции. WhatsApp бе глобена заради същото нарушение миналия август.
Нито една от компаниите не е отговорила веднага на запитването за коментар.
Агенция РИА цитира адвокат на Hotels.com, който казва, че компанията не се е признала за виновна по обвинението, добавяйки, че тя е спряла да обработва данни на потребителите от Русия от 1 април.
Русия ограничи достъпа до водещите платформи на Meta Facebook и Instagram, както и до конкурентната социална мрежа Twitter, малко след началото на конфликта в Украйна – ход, който според критиците представлява усилие на Русия да наложи по-голям контрол върху информационните потоци.
Meta беше призната за виновна в „екстремистка дейност“ в Русия, а обжалването ѝ беше отхвърлено през юни. Москва обаче все пак разреши приложението WhatsApp да остане налично в страната.
Според решението, когато се говори за Meta в обществената сфера, организациите и физическите лица трябва да добавят, че дейностите на Meta са забранени на руска територия.
Професионалната мрежа LinkdeIn на Microsoft е блокирана в Русия от години, след като съд реши, че нарушава правилото за съхранение на данни, което бе прието през 2015 г.


Празник на българщината ще се проведе край Долни чифлик през септември
България е сред най-евтините туристически дестинации в ЕС
"Мишлен" отсвири София като кулинарна дестинация
Българи и италианци с безплатен оперен концерт за варненци
Трейдърите оценяват на 50% шанса Фед да повиши лихвите през юли
Акциите на SK Hynix се възстановиха след срив във втора поредна сесия
Голям удар срещу наркотрафиканти в Испания води до Уолстрийт
DeepSeek подготвя IPO още тази година при оценка от поне $71 млрд.
Акциите на IBM записаха най-големия си спад от 60 години заради ниски приходи
BMW промени мотоциклетния си флагман
Honda Civic VIII на старо – за какво да внимавате
Suzuki се завръща с "евтина" малка кола за Европа
Първа китайска провинция забранява продажбите на коли с ДВГ
Протичане на шибедаха: Как да го избегнем
Британската полиция съобщи, че Ан Уидекъм е била убита при "целенасочена атака"
Защо L-образната кухня е сред най-предпочитаните решения за дома
Маникюрите, които превзеха лято 2026
В кадър: Родители отново на протест, искат по-високо майчинство и детски надбавки