Бюджет от общо 290 млн. лева за Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ през 2016 година одобриха министрите по време на правителственото заседание днес.
Във фонда влизат 5% от приходите от продажба на електроенергия - и на производителите, и търговците на ток. Според изчисленията, направени на базата на предвижданията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за настоящия регулаторен период, по това перо във фонда ще влязат 150 млн. лева.
Още 140 млн. лева ще бъдат приходите от продажбата на въглеродни емисии, допълват от правителствената пресслужба.
До 150 хил. лева ще бъдат използвани за издръжка на Фонда. Според законодателството до 0,1% от събраните средства, но не повече от 250 хил. лева годишно, могат да бъдат разходвани за издръжката на институцията.
Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ беше създаден с промени в Закона за енергетиката през лятото на 2015 година. Средствата, генерирани в него, трябва да бъдат използвани за покриване на разходите на обществения доставчик на електроенергия (НЕК) за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници, както по дългосрочните договори за изкупуване на тока.
По данни на Министерството на енергетиката за първите два месеца на годината приходите във Фонда са в размер на общо 57,8 млн. лева. Разходи през този период няма.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?