Дясноцентристката Народна партия за свобода и демокрация на премиера Марк Рюте печели парламентарните избори в Холандия, побеждавайки антиислямската Партия на свободата на Герт Вилдерс, показват резултатите от екзит пол на компанията Ипсос, цитирани от Асошиейтед прес и БТА.
Партията на Рюте е получила 31 от 150 места в долната камара на парламента, следвана от три партии с по 19 места - Партията на свободата на десния популист Вилдерс, дясната Християндемократически призив и леволибералната "Демократи-66".
Гласуването в Холандия беше удължено и след 21.00 часа местно време (22.00 часа българско време), за да се осигури възможност на всички, чакащи на опашките пред секциите, да упражнят правото си на глас, съобщи ДПА.
Преди това имаше съобщения, че някои избиратели е трябвало да чакат по два часа, докато пуснат бюлетината си, след като пред някои избирателни секции се извиха дълги опашки.
Регистрирана е най-високата избирателна активност за последните 20 години. Пред урните са се явили 81% от регистрираните избиратели.
Изборите в Холандия се сочат от много анализатори за първия голям тест в Европа за възхода на популизма.
Netherlands: Collapse of #Labour party PvdA (S&D) to record low, Wilders' far-right PVV comes 2rd, 3th or 4th. #DutchElection #TK17 #PvdA pic.twitter.com/YXKsKO1Uf8
— Europe Elects (@EuropeElects) March 15, 2017


Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Затвориха Прохода на Републиката заради румънски камион
Времето утре: Валежите постепенно ще спират
Задействаха BG-АLERT в Бургаско, две реки преливат
Мелони иска закон, който "да се справи с джендър идеологията"
Почина Франк Гери, най-известният архитект на своето време
преди 8 години В бара-При това яко напушени,щом като не гласуват като един срещу скакалците,налазили европейската цивилизация.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години :) :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Хубавото на изборите е, че направиха искат или не, но бяха принудени, завой надясно. И ако сега се върнат пак към толерастията ще намалят още повече спечелените с труд, но вече по-малко, в сравнение с предните избори мандати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години победата но евролиберастите със активната подкрепа на Ердоган-циркът който беше разигран чудесно устройва и Ердоган и евролиберастите -защото в лицето на премиера има мек удобен политик и за Ердоган и за всички мюслмани в Нидерландия-циркът му увеличи депутатските места със пет и намали на националистите със пет-но в живота една лъжа не може да бъде вечна и рано или късно като почнат конфликти и атентати голия гъ.з на евролиберастите ще лъсне и мюслманите ще бъдат във твърда позиция от зад добре намазани със вазелин отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Гласуващите на снимката в бара ли си дават вота? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години При тях е така от поне 30 г. Т.е нищо ново не им се случва... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Голямо спечелване е... с 20% от вота. Следващите 3 партии с около 13% подкрепа. Ще трябва да мислят четворни и петорни коалиции... орел, рак и щука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар