Изборните секции във Франция посрещат вече гласоподаватели в започналия първи тур от регионалните избори. В обстановка на напрежение след парижките атентати крайнодесните са на път да постигнат исторически успех, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
В изборите за нови регионални съвети - последни за страната преди президентските през 2017 г., могат да участват 44,6 милиона французи.
Три седмици след най-кръвопролитните нападения на френска земя от войната насам - 130 жертви и стотици ранени, избирателите гласуват при обявено извънредно положение и засилени мерки за сигурност около секциите, по-специално в столицата.
След миналогодишните си впечатляващи пробиви на общинските и на европейските избори крайнодесният Национален фронт изглежда може да спечели най-малко в два или дори в три от 13-те региона на страната, което не се е случвало досега.
Марин Льо Пен, оглавяваща тази партия, е безспорен фаворит на север, в областта Нор-Па-дьо-Кале-Пикардия, откъдето се кандидатира. Племенничката й Марион Марешал-Льо Пен е начело в сондажите на Юг, в региона Прованс-Алпи-Лазурен бряг.
Все още не е ясно как ще се разпределят гласовете между трите най-големи национални политически сили - дясната формация "Републиканците" на бившия президент Никола Саркози и Националният фронт са наравно в проучванията за намеренията на електората с по 27-30 процента, следват управляващите социалисти с 22-23 на сто.
Очертава се слаба активност - около 50 на сто, посочва АФП, като припомня, че на първия тур от предишните регионални избори през 2010 г. са се явили 53,6 процента от хората в списъците.


Евакуират четирима моряци от заседналия край Ахтопол танкер
Времето във Варна на 8 декември 2025
Закопчаха трима шофьори във Варна
Зеленски се среща днес със Стармър, Макрон и Мерц
Честваме паметта на преподобния Патапий
OpenAI се превръща от спасител на фондовия пазар в бреме
Търговският излишък на Китай надхвърли $1 трилион след възстановяване на износа
От 2600% печалба до 86% унищожение: най-горещата крипто сделка се срина
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Новият Mercedes-Benz GLB получи радикален дизайн и технологии
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Опера на Мориконе се появи на бял свят 30 г. след написването й
Два труса поред стреснаха Турция
Зони и такси за паркиране - как е уредено в съседните ни страни
В последния кръг: Сантос и Неймар се спасиха от изпадане
Доналд Тръмп-младши: Баща ми може скоро да се откаже от Украйна