Парламентът на Унгария одобри споразумението с Русия за изграждането на два реактора в АЕЦ "Пакш", която е единствената в страната.
Унгария ще получи заем от 10 млрд. евро от Москва, а сумата се равнява на около 80% от разходите, необходими за строителството.
Управляващата партия ФИДЕС и крайнодясната опозиционна партия Йоббик дадоха зелена светлина на сделката.
256 депутати гласуваха “За”, а 29 “Против”, като повечето леви депутати се обявиха против споразумението.
АЕЦ “Пакш” осигурява около 40 на сто от електроенергията на Унгария. Според правителството разширяването ще намали енергийната зависимост на страната от чуждестранни източници.
Споразумението обаче засилва дългосрочното влияние на Русия по енергийните въпроси. Унгария вече получава по-голямата част от петрола и природния си газ именно от Русия.
Повече по темата можете да видите във видеото на Bulgaria On Air!


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
преди 11 години При всички тези базови мощности и този излишък на енергия от всякакъв вид, как още се намират *** и народопредатели да пишат такива коментари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ядрената енергия остава най-безопасната и най-евтината. Тя е високотехнолична и с много предимства. Това показва, че в най-скоро време ще започне и изграждането на АЕЦ "Белене". Досега, ако ги нямаше продажните правителства на България, АЕЦ "Белене" отдавна трябваше да бъде построена. А от това ще печели България и Българския изстрадал народ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар