Готов е пакет от мерки и в рамките на две седмици ще започнат преговори с ЕК по замразената европрограма за наука. Това каза пред БНР просветният министър проф. Николай Денков.
Миналата седмица стана ясно, че спират междинните плащания по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж”.
В момента парите по европейската програма "Наука и образование за интелигентен растеж" са замразени, никога не съм използвал термина „спрени“. Използваме средства от националния бюджет за захранване на проектите Ако си оправим проблемите, ще можем да искаме възстановяване на средствата от Европейската комисия, но тези средства ще бъдат възстановени не на 100% - това ни е наказанието, посочи той.
През миналата седмица стана ясно, че извършеният между 24 и 28 октомври одит на управлението на програмата в МОН е установил редица несъответствия с регламентите на ЕК.
Еврокомисията подготвя доклад, който все още не е изпратен до страната ни. Според заключенията основният проблем, който одитът е открил, е недоброто разделение на властите – на тези, които дават парите и тези, които използват парите в МОН. Този проблем не е свързан с дизайна и структурата на програмата, проблемът е как тя се управлява, подчерта просветният министър.
Готов е пакет от мерки и в рамките на две седмици ще започнат преговори с ЕК. Ще ги убедим, че разбираме същината на проблема и знаем как да разделим тези функции, които за тях са най-голям проблем, увери проф. Денков.
Има няколко варианта на мерките, сред които по-леки и по-тежки. По-тежките включват изнасянето на управляващия орган на програмата извън МОН, а през месеците на създаването новата структура работата по програмата ще спре. Ето защо екипът на министерството ще се опита да убеди евроекспертите, че разделението може да бъде осъществено без изнасянето на структура от министерството.
По отношение на обявените в просветното ведомство обществени поръчки няма никакъв проблем, декларира министърът. Той обозначи наличието на неголеми като обем, но голям брой забавени поръчки, от което работата страда и заради което не вървят отдавна подготвени проекти.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни