Министерството на външните работи (МВнР) е информирало днес официално Европейската комисия (ЕК) за създалата се ситуация с продължаващото блокиране на граничните контролно-пропускателни пунктове между България и Гърция и е поискало от ЕК да предприеме действия за преодоляването на проблема във възможно най-кратък срок, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
В писмото до ЕК българската страна изразява становище, че поради създалата се ситуация Гърция не изпълнява свои задължения, свързани с основни свободи в рамките на ЕС, като свободното движение на хора и стоки между държавите-членки.
По-конкретно Гърция не изпълнява задълженията, произтичащи от членове 34 и 35 от Договора за функционирането на Европейския съюз, както и задълженията си, произтичащи от Регламент (ЕО) № 2679/98 на Съвета от 7 декември 1998 година относно функционирането на вътрешния пазар по отношение на свободното движение на стоки между държавите-членки, обясняват от Външно министерство.
България настоява за спешни действия от страна на Европейската комисия в съответствие със законодателството на ЕС.
Малко по-рано днес Министерството на външните работи препоръча на българските граждани, пътуващи за Гърция, да избягват места с масови обществени мероприятия като митинги и шествия в страната.
Очакванията са заради планираната генерална стачка за утре (4 февруари) да бъдат блокирани, освен ГКПП, и входните пътни артерии в големите градове и да се предизвикат големи задръствания, както в големите градове, така и на пътни възли извън тях.
Двата големи синдиката на Гърция - на работещите в частния и държавния сектор, са обявили провеждането на генерална стачка на 4 февруари 2016 г.
Външният министър Даниел Митов вече съобщи, че още в петък българският посланик в Атина се е срещнал с министъра на обществения ред на Гърция заради блокадите и е поискано да се търсят алтернативни маршрути.
Премиерът на България Бойко Борисов също е призовал гръцкия министър-председател Алексис Ципрас да бъде осигурен коридор за транзитни превози.
Според цитирания от Bloomerg TV Bulgaria Миролюб Столарски, председател на БАСАТ (Българска Асоциация на Сдруженията в Автомобилния Транспорт), загубите, които търпи всеки един български камион в задръстването, образувано на границата заради блокадата на гръцките фермери, „възлизат на стойност от 150-500 евро на камион в зависимост от товара и срока на изпълнение“.
Проблемът с гръцката блокада по граничните пунктове е сериозен и щетите са големи, коментира вицепремиерът Румяна Бъчварова в отговор на въпрос по време на днешния блиц контрол за мерките, които държавата предприема относно гръцката блокада.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?