По предварителни данни България ще отчете най-добрата си зърнена реколта през последните години и най-високия среден добив. Това каза днес в Разград министърът на земеделието и храните Десислава Танева, предаде БТА.
Танева посочи, че жътвата вече е приключила, остават само няколко декара площи в отделни райони. За края на месеца е свикан Консултативен съвет по зърното, на който ще се обявят окончателните резултати от кампанията.
"Реколтата е над прогнозите, които имахме в началото на годината. Разбира се, много близко до прогнозите, но по-високо от това", каза земеделският министър. Това по думите й говори, че българският зърнопроизводител е достигнал технология и начин на работа, който го прави конкурентоспособен на производителите в най-развитите страни, защото постига сравними добиви и резултати.
Десислава Танева отбеляза, че тази година се отчитат рекордно ниски цени, но това по думите й е пазарът и той зависи от много фактори.
Тя добави, че пролетниците в някои райони поради засушаването са в тежко състояние и това също ще бъде обсъдено от Консултативния съвет.


Закопчаха трима шофьори във Варна
Зеленски се среща днес със Стармър, Макрон и Мерц
Честваме паметта на преподобния Патапий
Тристранката се събира днес
Студентите в България отбелязват своя празник
OpenAI се превръща от спасител на фондовия пазар в бреме
Търговският излишък на Китай надхвърли $1 трилион след възстановяване на износа
От 2600% печалба до 86% унищожение: най-горещата крипто сделка се срина
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
В последния кръг: Сантос и Неймар се спасиха от изпадане
Доналд Тръмп-младши: Баща ми може скоро да се откаже от Украйна
Поскъпна лифтът към Седемте рилски езера
ПП скочи и срещу Бюджет 2: Подайте си оставката преди сряда!
Симеон изненадващо промени царския си подпис