IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отдадени под наем държавни имоти няма да се преотдават

Правителството прие проектозакон за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост

16:00 | 09.06.10 г.
Отдадени под наем държавни имоти няма да се преотдават

Министерският съвет прие проектозакон за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, съобщи пресслужбата на кабинета. С промените се цели ускоряване на процеса на изграждане на значими обекти и своевременно усвояване на средствата от фондовете на ЕС. Прецизират се и се допълнят разпоредбите, регламентиращи придобиването, управлението и разпореждането с имоти и вещи държавна собственост, както и актуването на имоти държавна собственост.

Предлага се отдадените под наем имоти - публична държавна собственост да не могат да се ползват не по предназначение, да се преотдават и да се ползват съвместно по договор с трети лица. Уреждат се хипотезите, при които се отнема правото на управление върху имот - частна или публична държавна собственост, и се определят компетентните органи.

Предложените изменения, засягащи принудителното отчуждаване на имоти - частна собственост, за държавни нужди, целят да се осигури приоритетно и безпрепятствено изграждане на национални обекти. Понятието "национален инфраструктурен обект" се заменя с по-широкото "национален обект".

Предпоставка за започване на производството за отчуждаване на недвижими имоти за задоволяване на държавни нужди ще бъде влязъл в сила подробен устройствен план или одобрен подробен устройствен план с влязло в сила разпореждане за допускане на предварително изпълнение, който предвижда изграждане на национални обекти. Принудително отчуждаване на собственост за държавни нужди ще се извършва при запазване на условията тези нужди да не могат да бъдат задоволени по друг начин и след предварително и равностойно обезщетение.

Създава се възможност на инвеститора на национален обект да влезе в имота и да строи в чужд имот при предварително заплащане на обезщетение за времето от въвода в имота до влизане в сила на отчуждението. Това ще може да стане обаче при наличие на влязъл в сила подробен устройствен план, предвиждащ изграждане на национални обекти. Собственикът на имота може да оспори размера на определеното обезщетение и да иска присъждане на обезщетение в по-висок размер.

Предвижда се и промяна при определяне на пазарната цена на имотите на база на осреднените пазарни цени от всички вписани сделки, като ще се избегне произволното вземане предвид само на някои от тях.

За по-бързата реализация на обекти за държавна нужда е предвидено и заповедта на областния управител да се обнародва в "Държавен вестник", а не както бе до сега - да се съобщава на собствениците на отчуждените имоти по реда на Гражданския процесуален кодекс. Предвидено е и оповестяване на видно място в сградата на общината.

Предвидено е също, че обжалването на акта само по отношение на размера на обезщетението няма да спира изпълнението на акта за отчуждаване. Аналогични разпоредби има в действащия Закон за общинската собственост.

Поради ограниченото наличие на сграден фонд - частна държавна собственост, се предвижда отмяна на възможността политически партии да купуват такива имоти.

С правомощията на областните управители да осъществяват държавната политика в областта се предвижда да отпадне съгласуването от страна на министъра на регионалното развитие и благоустройството на извършването на разпоредителни сделки с имоти или части от имоти - частна държавна собственост, и отдаването под наем на свободни, непредоставени на ведомствата държавни жилища, ателиета и гаражи.

Предвижда се да се въведе ограничение на кръга на субектите, които биха могли да придобият безвъзмездно право на собственост върху имоти - частна държавна собственост, а именно - общини за изпълнение на техните функции, както и за трайно задоволяване на обществени потребности, както и на други лица, в случаите, предвидени със закон. Предлага се и въвеждане на забрана общините и лицата да продават, заменят или даряват и да учредяват право на строеж и ползване на придобитите имоти за срок от 10 години, както и съответно налагане на административно наказание за неспазването на тази разпоредба.

Предпоставка за съгласуване и одобряване на инвестиционните проекти, по които се издава разрешение за строеж за изграждане на национален обект и общински обект от първостепенно значение, е влязъл в сила подробен устройствен план, а не документ за собственост. Влезлият в сила подробен устройствен план, предвиждащ изграждане на национален обект и общински обект от първостепенно значение, означава, че е налице държавна или общинска нужда, която не може да бъде задоволена по друг начин.

За да се ускори реализацията на значими за обществото проекти, национални и общински обекти от първостепенно значение, са и предвидените промени в законите за опазване на земеделските земи и за горите - освобождаване от плащане на държавна такса и настъпване на промяна на предназначението с влизане в сила на подробния устройствен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още