Международната рейтингова агенция Moody's понижи късно в петък дългосрочния рейтинг на британския дълг от Аа1 до Аа2 със стабилна перспектива, предава Ройтерс.
Причината е несигурността, свързана с Brexit, пише в комюнике на агенцията.
Агенцията отбелязва, че се притеснява от "вероятното влошаване на стабилността на британската икономика в средносрочен план поради изтеглянето от ЕС". Освен това тя се опасява от засилване на натиска върху британския бюджет поради отслабване на икономическата активност вследствие на излизането на Великобритания от ЕС.
Според агенцията перспективата за рейтинга е „стабилна“ като цяло. Това означава, че в близко бъдеще няма да настъпи по-нататъшно влошаване на оценката на кредитоспособността. Дори и след понижението Великобритания продължава да се счита за подходящо място за сигурни инвестиции, т.е. разполага с инвестиционен рейтинг.
Правителството на Обединеното кралство заяви в първата си реакция, че оценката на Moody's се базира на данни, които са остарели и нерелевантни.
Няколко часа преди обявяването на решението на агенцията премиерът Тереза Мей се изказа много красноречиво по темата за Brexit във Флоренция, Италия. Инвеститорите на финансовите пазари бяха разочаровани, тъй като изказването на Мей не донесе много новини. Още през деня британският паунд беше подложен на натиск. След като рейтингът бе понижен, стойността му отново спадна значително с половин процент и достигна дневен спад до 1,3451 щатски долара. Паундът падна рязко и спрямо еврото.
Всичко за темата Brexit четете тук!


Идват коледните банкети: Как да се забавляваш, без да рискуваш кариерата си?
До дни ще се родят първите бебета, създадени с помощта на изкуствен интелект
Какви защити имат евробанкнотите и как да разпознаем истинските?
Броят на чужденците в Европа се увеличава, нужни са за работна ръка
Какво вещаят звездите за 2026 година?
Инвеститорите се обръщат от AI към компании от по- консервативните сектори
Европейските народи трябва да променят мисленето си по отношение на войната
AI трябва да задава повече въпроси на децата ви
Старомоден лек за отслабващото доверие в правителството
Китай отхвърля чиповете H200 на Nvidia, надхитряйки стратегията на САЩ
Volkswagen попадна в капан
Stellantis иска да увеличи пазарния дял, но някои марки са изложени на риск
Японците са лидери по надеждност и при колите на старо
Грешка ли е да сменяте единствено амортисьорите
10 много яки функции на новия Mercedes GLB
Георгиев: Само за миналата година са 106 присъдите за сексуални посегателства срещу деца
Тихомир Безлов: Големият проблем за политиката в страната ни е, че няма устойчивост
Максимумът на метеорния поток Геминиди за 2025 г. ще настъпи утре
Станишев: Никога не бих оставил страната в такава ситуация