Американските акции приключиха днешната сесия предимно с повишения въпреки геополитическото напрежение. Основна подкрепа пазарът получи от някои икономически данни, както и от публикувания протокол от последната среща на Федералния резерв на САЩ.
В края на сесията Dow Jones единствен отбеляза минимален спад – с 0,01% до 21 478 пункта. Най-силен ръст в състава на индекса отбелязаха акциите на Intel, Boeing и Microsoft – съответно 2,63%, 1,62% и 1,33%, а най-голям спад – на Nike, Walt Disney и Chevron (съответно 1,86%, 1,7% и 1,58%).
S&P 500 се повиши с 0,15% до 2 432 пункта. От секторите в състава на широкия индекс най-силно поскъпнаха технологичните акции – с 1,04%, а най-силно поевтиняха акциите на енергийните компании – средно с 2,01%.
Nasdaq се понижи с 0,67% до 6 150 пункта.
В днешната сесия във вниманието на инвеститорите попадна протокола от последното заседание на Фед. От документа става ясно, че американската централна банка може и да започне да намалява баланса си, който се изчислява на 4,5 трлн. долара, от септември.
Американската централна банка изкупи облигации за трилиони долари след Голямата рецесия с цел да поддържа ниски лихвите, за да подпомогне възстановяването на икономиката, припомня MarketWatch.
Сега Фед се опитва да премахне стимулите, след като икономиката навлезе в деветата година на експанзия и почти не върна към нормалното си състояние.
Опитите на Фед да затегне паричната политика обаче се сблъскват с опасенията за инфлацията. В края на 2016 и началото на 2017 г. потребителските цени рязко се увеличиха, но повечето от банкерите смятат, че това е временно явление. Все пак Фед продължава да смята, че ще изпълни целта си за 2% инфлация в рамките на около година.
Анализатори коментират, че инвеститорите са леко разочаровани, защото са очаквали по-конкретна дата, от която Фед ще започне да намалява баланса си, както и под каква форма.
След публикуването на протокола доларът поскъпна на валутните пазари, като доларовият индекс, който отразява динамиката на зелените пари спрямо кошница от 6 валути, нарасна с 0,1% до 96,26 пункта.
Двойката евро/долар се търгуваше на ниво 1,1339 долара за 1 евро, а йената достигна до 113,34 йени за долар.
Цените на петрола отчетоха най-силния си спад от един месец насам, след като излезе информация, че Русия отхвърля всякакви възможности за задълбочаване на ограниченията на добивите. Отделно бяха публикувани и данни, които показват ръст на износа на ОПЕК.
Фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка през август изтриха 1,94% (4,1%) на стоковата борса в Ню Йорк. Това е първата загуба на бенчмарка от девет сесии насам и най-силен спад от 7 юни.
В Лондон сортът брент със срок на доставка през септември изтри 1,82 долара (3,7%) до 47,49 долара за барел.
Първоначално фючърсите на петрола се търгуваха в тесни граници, докато Bloomberg не публикува становището на Русия за съкращаването на добивите.
Според експерти границата от 50 долара вероятно поне за известно време ще е недостижима за черното злато.
Същевременно цената на златото със срок на доставка през август се повиши с 2,5 долара (0,2%) до 1 221,7 долара за тройунция. Благородният метал докосна и ниво от 1 216,50 долара – най-ниското за сесията.


Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
Тимчо Муцунски: ЕС има желание да помогне за развитието на диалог, насочен към намиране на решение с България
Интер разгроми Комо в мач от 14-ия кръг на Серия А
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
преди 8 години всяка една институция която провежда определни политики винаги влияе на икономикта ... дали положително или отрицателно е това влияние е друга тема :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар