Телекомуникационният гигант BT Group Plc постигна споразумение да закупи британския мобилен оператор EE за 12,5 млрд. паунда (19 млрд. долара). Така бившият държавен телеком ще създаде най-голямата компания за безжичен и широколентов интернет и ще разтърси телекомуникационната индустрия на страната, пише Bloomberg.
Orange и Deutsche Telekom, френският и немският собственик на четиригодишната компания, ще получат микс от пари и нови акции на BT, обяви в четвъртък BT. Комбинацията ще намали разходите с около 3 млрд. паунда. Сделката трябва да бъде одобрена от антитръстовия орган в страната и най-вероятно ще бъде приключена до март 2016 г., обяви BT.
Ако трансакцията бъде реализирана, BT ще контролира най-голямата мрежа за бърз широколентов интернет, както и най-големия оператор на безжичен интернет във Великобритания. Това ще ѝ позволи да продава пакети с мобилни услуги, телевизия, домашен телефон и интернет услуги. Ходът накара конкурентите ѝ като Sky и Vodafone Group да се замислят и да търсят начини за подобряване или добавяне на услуги, за да създадат свои пакети.
Deutsche Telekom ще получи 12% дял в новия оператор, а Orange ще получи 4%. Германската компания също така ще получи едно място в управителния съвет. Тя също така обмисля да закупи дела на Orange в BT в бъдеще, заявиха запознати със ситуацията източници през декември.
EE има около 28 млн. клиенти и измести O2 на Telefonica, втория най-голям безжичен оператор във Великобритания, като предпочитаната цел на BT, когато компаниите започнаха преговори през декември.
Няколко седмици по-късно базираната в Мадрид Telefonica започна преговори за продажбата на O2 на компанията Hutchinson Whampoa на хонконгския милиардер Ли Кашин. Целта му е да слее O2 с неговата собствена безжична компания във Великобритания Three и да създаде оператор с повече от 30 млн. потребители. Така той би надминал по пазарен дял EE.
Още видео материали вижте в Bulgaria On Air


Хороскоп за 7 декември 2025
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ "Чернобил" е повреден
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (6 декември)
Времето във Варна на 6 декември 2025
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Осъдиха българския шофьор, карал в насрещното в Гърция
Най-големият син на Болсонаро ще се кандидатира за президент на Бразилия
Границата с Гърция е отворена и в двете посоки за камиони
Заведоха седем дела след самоубийства и кризи, предизвикани от ChatGPT
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове