IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво точно означават приетите промени за земеделските земи?

Вече не кметът ще решава кой да обработва земите без арендни договори, а разпределението ще става по точно определен ред

13:28 | 12.11.09 г.
Какво точно означават приетите промени за земеделските земи?

Приети на второ четене промени в Закона за ползване на земеделските земи предизвикаха множество коментари, а и яростни спорове в залата на Народното събрание в четвъртък. Според опозицията измененията са лобистки и нарушават правото на частна собственост.

Investor.bg потърси разяснения от експерти относно новите законови разпоредби и какво ще е влиянието им върху собствениците и ползвателите.

Първото и най-важно уточнение, което трябва да се направи, е, че собствеността върху имотите няма да се отнема само заради неподадена декларация, каквито опасения бяха изказани от пазарни наблюдатели и читатели на Investor.bg.

По силата на приетите изменения земеделските земи, за които няма сключени договори за аренда и наем и не са подадени декларации за обработка от собствениците им, ще се разпределят за обработка между ползвателите пропорционално на площта и съобразно начина на трайно ползване на земята в съответното землище.

Например, ако в едно землище се обработват 5 хил. дка, като трима арендатори имат договори за аренда и наем за общо 3 хил. дка (съответно по 500 дка, 1000 дка и 1 500 дка), то останалите 2 хил. дка ще бъдат разпределени за обработка пропорционално между тримата арендатори. Тоест с промените в закона се спира практиката кметът на общината да решава кой да обработва тези 2 хил. дка. След промените първият арендатор в нашия пример (с 500 дка), ще има право да обработва 1/6 от останалите 2 хил. дка.

Така всеки арендатор ще има стимул да сключва повече договори за аренда и наем, защото ще има по-голям дял при разпределението на земите, за които собствениците нехаят и не са сключили договори за ползване. Арендаторът ще има и сигурност колко земя ще обработва.

Въвежда се и сметка към общината, в която тези арендатори ще трябва да внасят средната рента за предходната година. Всеки собственик ще има право с тригодишна давност да се яви и да си получи рентата от общината. Общинската администрация знае кои парцели са били обработвани, кои са собствениците и реално кой трябва да получи рента от общата сметка. Обработваемите парцели се знаят, защото се заявяват за национални и европейски субсидии.

С промените арендаторите вече ще плащат рента и за земите, които обработват без договор със собствениците. За собствениците ползата ще бъде, че парите ще ги чакат в общината, без да губят време и пари да търсят арендатор и да сключват договор, което е скъпо при малките парцели, коментираха специалисти.

Свързани компании:

ФеърПлей Аграрен Фонд АД- облигации(0FAA)

Агроенерджи АДСИЦ(AGRE)

Агрия груп холдинг АД(AGH)

Агро Финанс АД(AGF)

Агроенерджи Инвест АДСИЦ(AGI)

Булленд инвестмънтс АДСИЦ(LAND)

Адванс Терафонд АДСИЦ(ATER)

ЕЛАРГ Фонд за Земеделска Земя АДСИЦ - ликвидирано(4EC)

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ(BREF)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още