IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Аржентина изпадна в дефолт и сега очаква спасение от кредиторите

Ако не бъде решено бързо преструктуриране, икономистите предупреждават, че ще се стигне до по-голям натиск върху песото поради недостига на твърда валута

16:00 | 23.05.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Sarah Pabst/Bloomberg</em></p>

Снимка: Sarah Pabst/Bloomberg

Този курс също така ще стимулира инфлацията, която вече е една от най-високите в света – при ниво от 46%, което подхранва печатането на пари за финансиране на държавните разходи. В същото време частният бизнес е изправен пред риска да загуби достъп до финансовите пазари.

Намаляването на дълговата тежест на Аржентина беше приоритет за президента Фернандес, който встъпи в длъжност през декември миналата година. Популярността му все пак нараства заради строгите мерки за социално дистанциране, които администрацията му прилага, за да овладее пандемията.

Скорошно проучване на местната социологическа агенция Poliarquía показва, че 60% от аржентинците искат правителството да постигне сделка с кредиторите, припомняйки икономическите затруднения, причинени от опустошителния тежък дефолт от 2001 г. 

"Никой не иска неизпълнение", заяви Серхио Мохадеб, 39-годишен адвокат в Буенос Айрес. „Трябва да се опитаме да постигнем справедлива сделка“, добави той.

Правителствени служители в Буенос Айрес и облигационерите в САЩ и други страни водят преговори чрез видеоконференции, като не успяха да се срещнат лично по време на пандемията.

„По-различно е от срещите лице в лице. Това е различно чувство ", описва ситуацията Гузман, добавяйки: "Но с времето става все по-лесно и сега работи добре".

Президентът на Аржентина нарече дълга „неустойчив“, след като той рязко нарасна при предшественика му Маурисио Макри.

Макри пое десетки милиарди долари външен дълг, за да компенсира големия бюджетен дефицит, който наследи от своите предшественици, надявайки се постепенно да намали фискалната пропаст, като същевременно подобри бизнес климата в Аржентина, за да привлече чуждестранни инвеститори. Но през 2018 г. Аржентина беше засегната от валутна криза, принуждавайки Макри да търси спасителна помощ от Международния валутен фонд (МВФ).

Аржентина дължи 44 млрд. долара на МВФ, откъдето също посочиха, че дългът на страната е неустойчив. Фондът призова частните кредитори да помогнат на страната да възстанови устойчивостта на своя дълг.

Предложението на правителството ще предостави на Аржентина около 40 млрд. долара облекчение на дълга чрез издаване на нови облигации с по-ниски лихви и по-голям падеж. Той също така включва тригодишно замразяване на плащанията, което изключва всички плащания по дълга до края на мандата на Фернандес.

Притежателите на облигации, включително някои от най-големите компании за управление на активи и богатство в света, както и редица по-дребни инвеститори, отхвърлиха предложението, заявявайки, че това поставя несправедлива тежест върху тях, докато правителството все още не е осигурило дългосрочен план за възстановяване на финансовата стабилност. Те също така искат Аржентина да се заеме с въпроса как ще изплати дълга си към МВФ, който е с приоритет на изплащане.

Притежателите на облигации с преструктуриран дълг през 2005 г. и 2010 г. също искат по-добро третиране, след като те вече поеха загуби, споделя Артуро Поржечански, икономист от Американския университет, който следи отблизо финансовото състояние на Аржентина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 14 rate down comment 7
be_google
преди 3 години
Че кой не е в недефолтно състояние???...А да- България е суууууууууууууупербогата- даде НЯКОЛКО МИЛИАРДА предплата за ненужни самолети и милиарди на НАТО за ненужни войни....вече сме робска колония на САЩ, крадат ни най-добриште деца от олимпиади и ги правят бели роби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още