IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Аржентина изпадна в дефолт и сега очаква спасение от кредиторите

Ако не бъде решено бързо преструктуриране, икономистите предупреждават, че ще се стигне до по-голям натиск върху песото поради недостига на твърда валута

16:00 | 23.05.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Sarah Pabst/Bloomberg</em></p>

Снимка: Sarah Pabst/Bloomberg

Този курс също така ще стимулира инфлацията, която вече е една от най-високите в света – при ниво от 46%, което подхранва печатането на пари за финансиране на държавните разходи. В същото време частният бизнес е изправен пред риска да загуби достъп до финансовите пазари.

Намаляването на дълговата тежест на Аржентина беше приоритет за президента Фернандес, който встъпи в длъжност през декември миналата година. Популярността му все пак нараства заради строгите мерки за социално дистанциране, които администрацията му прилага, за да овладее пандемията.

Скорошно проучване на местната социологическа агенция Poliarquía показва, че 60% от аржентинците искат правителството да постигне сделка с кредиторите, припомняйки икономическите затруднения, причинени от опустошителния тежък дефолт от 2001 г. 

"Никой не иска неизпълнение", заяви Серхио Мохадеб, 39-годишен адвокат в Буенос Айрес. „Трябва да се опитаме да постигнем справедлива сделка“, добави той.

Правителствени служители в Буенос Айрес и облигационерите в САЩ и други страни водят преговори чрез видеоконференции, като не успяха да се срещнат лично по време на пандемията.

„По-различно е от срещите лице в лице. Това е различно чувство ", описва ситуацията Гузман, добавяйки: "Но с времето става все по-лесно и сега работи добре".

Президентът на Аржентина нарече дълга „неустойчив“, след като той рязко нарасна при предшественика му Маурисио Макри.

Макри пое десетки милиарди долари външен дълг, за да компенсира големия бюджетен дефицит, който наследи от своите предшественици, надявайки се постепенно да намали фискалната пропаст, като същевременно подобри бизнес климата в Аржентина, за да привлече чуждестранни инвеститори. Но през 2018 г. Аржентина беше засегната от валутна криза, принуждавайки Макри да търси спасителна помощ от Международния валутен фонд (МВФ).

Аржентина дължи 44 млрд. долара на МВФ, откъдето също посочиха, че дългът на страната е неустойчив. Фондът призова частните кредитори да помогнат на страната да възстанови устойчивостта на своя дълг.

Предложението на правителството ще предостави на Аржентина около 40 млрд. долара облекчение на дълга чрез издаване на нови облигации с по-ниски лихви и по-голям падеж. Той също така включва тригодишно замразяване на плащанията, което изключва всички плащания по дълга до края на мандата на Фернандес.

Притежателите на облигации, включително някои от най-големите компании за управление на активи и богатство в света, както и редица по-дребни инвеститори, отхвърлиха предложението, заявявайки, че това поставя несправедлива тежест върху тях, докато правителството все още не е осигурило дългосрочен план за възстановяване на финансовата стабилност. Те също така искат Аржентина да се заеме с въпроса как ще изплати дълга си към МВФ, който е с приоритет на изплащане.

Притежателите на облигации с преструктуриран дълг през 2005 г. и 2010 г. също искат по-добро третиране, след като те вече поеха загуби, споделя Артуро Поржечански, икономист от Американския университет, който следи отблизо финансовото състояние на Аржентина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Че тя Рашка е у БРИКСа и минималната заплата е 270 лева, бе! Хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 4
michaelis23
преди 3 години
ееми кат се занимаат със Сашевци тъй ше е тя или по-скоро с разни МВФта и други щуротийски глобалистки институции мммдам ... ше фалиргат не ами отгоре, той койт с тия се е фанал той не е фалирал ..... Да *** ич ме не е еня, навремето Расия и Китай им казаха да доат у Брикса, тия ньет надървиа се нещо, преврат на оная бабата и сложиха Сашавски послушник ееееми са ше лaпат салама и ше фалират ош пеесе пъти, докат им дое акъла, тва е ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Алабалист, написани много редове, съдържание - нула.Просто куп думи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 3
Веск
преди 3 години
Ти и Бойко сте единствените дето вадите от джоба милиарди и ги хвърляте през прозорците на джипа или фърчиплана. ТА тея техники кой ще ги плати? Ти или Борисов. Щото за 10 години сме с 600 000 по-малко, След още 10 пак с още 500 000 поне надолу. Някой ще плаща. Кой? При тази криза. Сталин има поне 20 000 танка 1041ва, а Хитлер срещу него 4 000. Знаеш какво става до 5 - 6 декември 1941ва. Танкове , самолети, техника може да имаш, но има ли дух останал у този народ измъчен. Народ дето бяга на почивка в Гърция и Турция щото са му *** новобогаташите държавата дали ще грабне оръжието. На колко години са последните служили 1,5 - 2 години? Защото за 1 година войник не се става. Много изпростя народа ни за 10 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 11 rate down comment 3
Веск
преди 3 години
Смятам 99 процента от българите през последните 30 година не сме виждали ни рубла, ни копейка. Тези мантри дето ги изповядвате в яловата, крадлива, продажна десница ходи ги развявай някъде другаде моля. Иска ми се по-сериозна аудитирия да има в този форум. Ако не бяхме в борд за 23 години и ние поне 2 пъти щяхме да фалираме, защото се правим на големи, хвалим се с над 13 века история , но нещо алчността и безхаберието и бързата печалба върху снагата на народа са определящи. Та затова и сме все по-последни. Последните години и изпростяхме тотално поради интелектуалната немощ на управляващите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 11
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Пак съскане и трoлене от зачисления муpзилаж.Нещо за индианци и бити нeгри няма ли от репертоарчето?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 4
ing5rov
преди 3 години
май сам не си вярваш ... звучиш като Гьобелс през април 45а ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 8
zelka007
преди 3 години
що да са ненужни , я ердоган как наби канчето на вовата в сирия с тези изтребители , па и на башар асад ... четем че и в либия ги е подкарал ... :))) ... след някоя и друга година и ние ще изнасяме с такива изтребители демокрация ... към тях добавяй и 3D радарите дето поръчахме с които доокомплектоваме въпросните изтребители , новите бойни кораби , новите 2 подводници дето преговарят за тях , новите бойни машини на пехотата ... много вяло го даваш ... можеш повече ...материалът е за аржентина по принцип , не че има значение за дискусията де ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 4
mrynmryn
преди 3 години
Че те фалират на всеки 15-тина години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 5
be_google
преди 3 години
Или целия свят ще приеме долара и ще се поклони на Звяра /САЩ/ или......най-важното е , че никой не иска оставки за некадърно управление и на ИЗток и на Запад. Закъсацията е пълна. Няма разум, само убийствена алчност и лакомия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още