IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Комисията за борба с корупцията откри търговия с влияние за АЕЦ "Белене"

Председателят на комисията Яне Янев показа документи, уличаващи Овчаров и Станишев в търговия с влияние

14:19 | 04.02.13 г. 15
<p>
	Председателят на анкетната комисия за борба с корупцията Яне Янев показа разсекретени документи. Снимка: БТА</p>

Председателят на анкетната комисия за борба с корупцията Яне Янев показа разсекретени документи. Снимка: БТА

Парламентарната анкетна комисия, натоварена да разкрива корупция по високите етажи на властта, откри случаи с търговия с влияние. Това съобщи председателят на комисията Яне Янев, цитиран от БТА.

Той показа разсекретени документи от звукозапис на разговори по мобилен телефон, които са водени през периода октомври – ноември 2006 година. Темата е строителството на АЕЦ „Белене“ и договор за доставка на ядрено гориво за централата от руска фирма.

Според думите на Янев от разговорите става ясно, че без да има пълномощия Красимир Георгиев, собственик на фирмата Frontier, е водил преговори по договора за втора ядрена централа у нас и паралелното подписване на договора за ядрено гориво. Той е правил това със знанието на тогавашния енергиен министър Румен Овчаров и премиера Сергей Станишев.

„Налага се изводът, че сегашният лидер на ПЕС и бивш министър председател тайно зад гърба на ЕК е договарял чрез Румен Овчаров и Красимир Георгиев – Фронтиера, незаконни доставки на ядрено гориво от Русия, защото от 1 януари 2007 година с влизането в сила на европейска директива се забранява внос на повече от 20% доставки на ядрено гориво от Русия“, допълни още Янев.

Той изнесе още и данни за ощетяване на Националната електрическа компания (НЕК). Според информацията въпреки, че НЕК има лиценз за търговия с електроенергия, в периода 2004 - 2007 година е бил сключен договор за износ на електроенергия с швейцарската фирма EFT, пише агенция "Фокус". За този период са изнесени над 8,8 млн. киловат часа електричество на обща стойност 316,7 млн. евро.

При проверките е установено, че разликите между пазарната стойност на електричеството и цената, по която е продавана на фирмата е 90 млн. лева.  При избора на EFT пък не са били провеждани тръжни процедури, твърди още председателят на комисията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:35 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още