IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отварянето на трудовия пазар в ЕС „изтегля“ и кадрите в туризма

Квалифицираните работници от сектора работят няколко месеца в чужбина, което им позволява да „зимуват“ у нас, твърди експерт по подбор на персонал

09:07 | 13.04.14 г. 7
Автор - снимка
Редактор
Отварянето на трудовия пазар в ЕС „изтегля“ и кадрите в туризма

Проблемът с недостига на квалифицирани специалисти и като цяло с осигуряването на кадри в областта на туризма не е нов. Бизнес организациите в сектора от години алармират, че ниската квалификация на кадрите в тази важна за икономиката сфера вече е основен проблем за конкурентоспособността на туризма ни. Проблемът измества дори лошата инфраструктура, която доскоро беше най-голямата пречка за развитието на успешен туризъм в България.

Според представители на туристическия бранш, ако досега основна спънка за превръщането на туристическия отрасъл във водещ за икономиката ни беше инфраструктурата и липсата на достъп до туристическите забележителности, маршрути и дестинации, то сега липсата на високо образован персонал в сектора пречи за развитието на успешен туризъм у нас.

С приближаването на новия летен туристически сезон проблемът отново назрява – този път не само защото има хроничен недостиг на кадри в сферата, но и защото голяма част от специалистите отиват да работят в чужбина, след като натрупат известен опит по родните курорти. За това алармираха хотелиери, които вече започнаха да търсят персонал за новия летен сезон. Данните от провелите се туристически борси по Черноморието показаха, че на практика хотелиерите търсят всякакви кадри - от мениджъри и главни готвачи до озеленители, охранители, спасители, общи работници в кухнята и на плажа.

В същото време експертите от организацията за подбор на човешки ресурси Менпауър България заявиха за Investor.bg, че интересът от страна на кандидатите е нулев. Според Елена Тодорова, оперативен мениджър на компанията, всички специалисти в сферата на туризма, които са достигнали определено ниво на квалификация, вече са се реализирали в столицата и нямат желание да работят за ниските заплати на Черноморието. Тя допълни, че тези служители имат своите мотиви – в големия град работодателите са по-коректни като изплащане на заплати, като осигуряване, трудови договори и т. н. На следващо място идва друг сериозен фактор – отвореният европейски трудов пазар, обясни Тодорова.

Практиката показва, че този тип служители предпочитат да работят няколко месеца в туризма в чужбина, което безпроблемно им позволява да „зимуват“ у нас, поясни Тодорова.

Търсенето на квалифицирани кадри ще достигне пика си, но намирането им остава изключително трудно, обобщи ситуацията в бранша експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
Хората отиват навън, защото заплащането за час е различно.Евентуална надежда, че спестената разлика, ще се харчи у нас.Иначе си е чиста ангария!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
Stoqn_Trakiev
преди 10 години
Хак да им е на нашите робовладеци. ( http://computersbgn.blogspot.com ) ( http://iconomicabg.blogspot.com ) ( http://probabgn.ovo.bg )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 0
STRAHO
преди 10 години
Всичко си идва на мястото. Мутьо Краставицата , Мухата, Жабата и прочие флора и фауна си търсели професионалисти да им робуват ....ха ха ха ха !!! Е...... избягаха в чужбина професионалистите ....ами сега!???? ха ха ха ха..........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
ivan.ivanov
преди 10 години
Много ясно, че хората ще напускат страната. Че няма да работят за без пари на измамници. Как да започнеш работа в българска фирма, след като повечето са супер измамници? Не плащат заплати, не плащат осигуровки, не спазват трудовото законодателство. Инспекцията по труда не помага, а подкрепят некоректните работодатели. В миналото, повечето от българските компании, за които съм работил са ме мамели. Те или не ми изплатиха заплатите, или не ми изплатиха неизползваните дни от отпуската, или ме караха да работя през почивните дни и извън работно време, и това време не ми беше платено. Най-добре стойте далеч от български работодатели и имигрирайте в някоя цивилизована държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 1
krasssen
преди 10 години
Проблемът не е в наличието на кадри а на СМЕШНИТЕ заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 0
krasssen
преди 10 години
Проблемът не е в наличието на кадри а на СМЕШНИТЕ заплати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 1
Kosto
преди 10 години
E 20 години заплатите бяха ниски и се вземаха по половин година по Черноморието. Хотелиерите изплатиха за 5 един хотел и построиха още един. Кадрите бяха последното, което ги интересуваше. А госпожата от Менпауър не се ли досеща, че преди да дойдат в т.н. столица, част от същите хора са работили по Черноморието, пак за собственици от София. Да ги изброявам ли кои са на Златни пясъци например? Тези същите собственици се хвалеха помежду си, кой колко "тънко минал" с персонала, купуваха Ферари-та и изгониха сума и хора, поискали да получат нещо за приноса към успеха. Но тогава това бяха "балъците от провинцията", а днес тези *** не искат вече да работят за 400,- лв. 5 месеца в годината. А туризмът е по Черноморието не от вчера, но не попадна на професионалисти след приватизацията, а на "другари"...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още