IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Плевнелиев: Институциите трябва да разкрият всички връзки в КТБ*

Президентът иска пълен международен преглед на активите, кредитите и обезпеченията в банката, отново настоя да се гласува актуализацията на бюджета

10:46 | 25.07.14 г. 28
Автор - снимка
Редактор
Плевнелиев: Институциите трябва да разкрият всички връзки в КТБ*

Президентът отново настоя парламентът да даде възможност на служебното правителство да води преговори, да сключва договори и споразумения с други държави и международни институции за външни заеми “по необходимост за стабилизация и социална защита”. Според него решението е проява на политическа зрялост и важна стъпка към постигането на политическа и обществена стабилност.

Що се отнася до БНБ, според Плевнелиев централната банка е “този регулатор, който трябва да изразява в най-висока степен устойчивост и доверие”. “Но каква е ситуацията днес – имаме подуправител, който отговаря за банковия надзор, но той, освен, че е обвиняем, е и в отпуск именно във време на проблем с голяма банка. От друга страна управителят на БНБ декларира готовност да подаде оставка. Надявам се Народното събрание да преодолее тази нестабилност и да се произнесе възможно най-скоро по кадровия проблем в БНБ”, посочи той.

Държавният глава апелира, ако това не се случи, политическите сили, поне като минимум, “да не политизират излишно ситуацията в БНБ в следващите месеци на предизборна кампания, за да не генерираме допълнителна институционална несигурност, а точно обратното – да подкрепим в труден момент най-важния за икономиката регулатор”.

Президентът подчерта, че тежкото противопоставяне и личните нападки са ерозирали доверието към политиците и институциите. “Непрестанните политически битки често наподобяваха път без изход. Това още повече засили усещането за задълбочаване на политическата и институционална криза в страната”, каза той.

“През втората половина на 2014 г. ще се сменят три правителства. Същото беше и в първата половина на 2013 г. Три правителства се сменят в рамките на половин година вече втора поредна година. Това е белег на все по-трайна нестабилност, която затруднява икономиката и обществото. Сега е необходимо да положим усилия, за да преведем страната през трудностите и да постигнем повече политическа, финансова, икономическа, но преди всичко институционална стабилност. Затова вече се договорихме, аз благодаря и се надявам да го изпълним – нашето предстоящо, съвместно, общо усилие за постигане на по-високо ниво на стабилност в държавата”, обърна се Плевнелиев към Народното събрание.

Той подчерта, че политическите кризи са неизменна част от развитието на демократичната държава и посочи, че “Конституцията съвсем точно разписва както стъпките, така и отговорностите пред всеки един от нас, за да успеем да преодолеем изпитанията”.

“След всичко, през което преминахме, едва ли има някой, който да се съмнява, че правните норми са много важна част от този процес, но не единствена. Много по-важно днес е и национално отговорното поведение, още повече в труден момент за нацията”, каза Росен Плевнелиев.

“Политическото противопоставяне, различните виждания и сблъсъкът на идеи са неразривна част от многопартийната система, те са механизмът, по който функционира парламентарната демокрация. Но отвъд тях е най-важното за всеки отговорен политик, а именно реалните проблеми на хората и тяхното решаване. Кои са те? Доходи, безработица, пенсии, демография, здравеопазване. Те не са от вчера, няма да бъдат решени утре. Но именно сега пред политическите партии, преди да стартира предизборната кампания, на която всички вие ще поискате доверието – и се надявам да получите в максимална степен доверието на гражданите, нека покажем, че можем да приоритизираме, да изведем неотложните проблеми извън предизборните битки и да постигнем съгласие и резултати по тях, по някои неотложни за народа теми”, призова държавният глава.

Той призова от днес до 6 август институциите да продължат да изпълняват съвестно и отговорно своите задължения.  “Това, че предстои разпускане на НС, сформиране на служебно правителство и предсрочни избори, не трябва да е оправдание за бездействие. Имаме още какво да се свършим и нееднократно съм призовавал институциите и всеки един от обществено важните фактори към отговорно отношение. Това не са неща, важни само и единствено за поредното служебно правителство в България. Това са проблеми, които са важни за държавата и за нацията”, заключи Плевнелиев.

* Актуализирана информация!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 39 rate down comment 11
Miraka
преди 9 години
Така е, но все пак се очаква да не фалират всички банки по едно и също време. Това си е споделен фонд като при застраховките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 40 rate down comment 13
Miraka
преди 9 години
Доверието в системата няма да се разруши, ако системата не изпълни собсвените си правила за гарантиране на депозитите до 100 хил евро? Тука има някакво гигантско противоречие :) Всяко доверие се гради на предвидимост и спазване на поетите ангажименти. Това което предложих точно ще защити интересите на данъкоплатците в максимална степен, понеже: 1. Ще се вземат парите от гаранционния фонд (който не се попълва от данъкоплатците) 2. Каквото (ако) не стигне за гарантиране на малките депозити, ще се доплати от данъкоплатците, като след това разплащането към бюджета ще е с предимство при продажбата на активи на банката. 3. Големите депозити ще получат каквото е останало от активите след разплащането към бюджета и гаранционния фонд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 41 rate down comment 9
1111@
преди 9 години
Кучето е заровено в закона за БНБ или просто в недофинансирания(по закон) ФГВ.Той се пълни горе долу така: За всеки нов влог,банката е длъжна да внесе 0,5 % от неговата стойност във ФГВ.Останалите 99,5 % се "гарантират" от държавата ?!? Затова влоговете на физ.лица са 38 милиарда,а в ФГВ са 1,8- 2 милиарда.Бакалската сметка показва,че държавата е поела дълг от 36 милиарда спрямо влоговете,с малката подробност,че толкова пари тя просто няма.Така става в държави,където банкерите и лобитата им пишат законите за банките,редят си правителства и си правят каквото искат с техните клиенти,които са абсолютно беззащитни пред закона(техния,банкерския закон)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 39 rate down comment 9
studioaa
преди 9 години
Няма никакво значение какво сметяш за "уместно и справедливо". България уж е правова държава и има закони за решаване на казуси като този съобразени европейските стандарти. В случая е важно да се придържаме стриктно към закона за да се защитят интересите на данъкоплатците, а не към измисленото вътрешното чувство за "справедливост". Само така няма да се разруши доверието в системата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 37 rate down comment 13
Miraka
преди 9 години
Не говоря за всички влогове. Според мен е най-уместно да се изплатят гарантираните влогове чрез фонда и бюджета. След това от продажба на активите на банката трябва да се изплащат останалите влогове и да се попълва гаранционния фонд и бюджета пропорционално. Това ми се вижда най-справедливо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 39 rate down comment 8
studioaa
преди 9 години
Ако ми посочиш е един пример в който всички влогове за били изплатени до няколко седмици след фалита на голяма банка в развита страна ще призная ще не съм прав изобщо. Такава практира никъде няма установена и родното ни законодателство е съобразено с изискванията на ЕС.Какво стана с Лемън Брадърс, какво стана с Кипър и Ирландия??Прочетете, осведомете се и тогава говорете!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 40 rate down comment 9
Miraka
преди 9 години
Чуваш ли се какво говориш? Както казаха по-долу: кой нормален човек ще си държи и 2 лева в банка при положение че гаранцията е Франция :) Тъй като държавата в лицето на БНБ е отговорна за създадената ситуация поради лошия банков надзор, държавата трябва да понесе отговорност и да изпълни собствените си закони за гарантиране на депозитите в определения размер.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 38 rate down comment 10
studioaa
преди 9 години
Не е редно да се избързва с обезщетяването на когото и да било, защото обезщетяване със заем е равносилно на директна монетаризация на липсите, което е недопустимо. БНБ правеше така и през 1997 и всички видяхме какъв беше резултата. Никъде в нормалния свят няма практика по изплащане на влог от бюджета. Виж какво стана в Кипър?? Нашият закон казва, изплащането на влоговете почва най-много месец след отнемане на лиценза, но никъде не се казва, кога то трябва да приключи. Не е редно това изплащане да продължи по-малко от 10 години, защото бюджета ще бъде претоварен в противен случай. Парите за здравеопазване, образование и пенсии са много по-важно перо за бюджета отколкото изплащането влоговете на група лакомници. Ако имаш здравословен проблем може да получиш пари за лечение от НЗОК, нали уж здравеопазването е безплатно. Ликвидни средства, които ще се ползват скоро не се държат на депозит или разплащателна сметка в банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 38 rate down comment 8
boogeyman
преди 9 години
Ок, колега.. нямам време и желание да ти оборвам опорните точки за 9-те милиарда Фиск Резерв и 1 млрд. буфери..ако не бъде приета актуализация, или решение служебното правителство да тегли заеми и въпреки това това същото служебно правителство както и следващото няма да има проблем с разплащанията, ще ти се извиня публично тука у Инвестора.. ако стане обратното, ще те помоля просто да спреш да се опитваш да ни зомбиарш с некви полустъкмистики за ***..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 35 rate down comment 11
popo323
преди 9 години
Но пък мога да си представя какъв е в момента ужаса в част от хората . На практика 25% искат държавата да възстанови всичко на вложителите в КТБ, независимо от това ,че подобно действие ще е на гърба на всички В четвъртата по големина банка са засегнати пряко или коствено 1/4 от активните хора . При 6 млн акции на борсата купени по около 90 лв , при обявен фалит ,те ще се сринат . Само от тези акции сума ти хора и фондове ще загубят 500 милиона , дори и без да имат влогове там . А пък вече се дочува ,че главните други акционери , не само няма да налеят пари , но се наемат адвокати които да съдят държавата ,за да им върне тя парите . Но пък и кой е луд да налее милиарди за да възстановява влогове на някой друг. Вие бихте ли налели пари в нещо напълно губещо ,подобни пари биха били просто подарък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още