IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Румен Гечев: Бюджетната комисия не може да задължава БНБ, а само дава препоръки

При всяка криза в определена банка БНБ ще трябва да налива пари там, заяви Корман Исмаилов

10:50 | 30.10.14 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Румен Гечев: Бюджетната комисия не може да задължава БНБ, а само дава препоръки

Бюджетната комисия не може да задължава БНБ, която е независима институция, а само да дава препоръки, каза пред БНР Румен Гечев от БСП, който е член на временната бюджетна комисия към НС.

Решението за дадена банка трябва да бъде взето изцяло от Централната банка, заяви депутатът.

Вчера комисията реши да се намери начин за оздравяването на банката. Депутатите одобриха изменения в Закона за кредитните институции, които задължават БНБ да предприема действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина. С текста отпада т. нар. автоматизъм, при който в момента централната банка е задължена да отнеме лиценза на банка с отрицателен капитал. Социалистите възразиха категорично срещу предложението.

„Освен това комисията няма решение, че БНБ трябва обезателно да оздравява КТБ. От трите независими доклада за състоянието на банката, както и от друга информация на прокуратурата и други институции, е пределно ясно, че КТБ се намира в неспасяемо състояние“, твърди социалистът.

Той определи вчерашното над четиричасово заседание на комисията като „ПР акция“ на най-голямата партия. „Няма инвеститор, който ще даде поне 4-5 млрд., за да оздравява една банка, която е загубила доверието на хората и е разсипана. Ако един инвеститор има толкова пари, ще си направи нова банка“, смята депутатът.

Румен Гечев обърна внимание на факта: „Преди няколко дни е регистрирана фирма, която уж проявява интерес към КТБ. Не е ли очевидно, че това е опит за забавяне на процедурата“, попита той по повод очакването да се изплатят гарантираните депозити.

В отговор на въпрос той потвърди, че е възможно забавяне при изплащането им. Запитан кога вложителите ще могат да си получат гарантираните пари, той отговори, че сега това е ясно по действащия закон. „В момента, в който БНБ отнеме лиценза, тече законов срок от 20 дни“, припомни червеният депутат.

Запитан каква е цената на двата варианта – фалит или оздравяване, финансистът отговори, че загубите за обществото ще бъдат много по-големи, ако се опитваме да оздравим нещо, което не подлежи на оздравяване. „В света няма случай банка да е оздравена след 3 – 4 месеца“, каза той.

"Даже проблемът не е в парите. Дори 20 милиарда да налеем в тази банка за сметка на българския народ, тя е неспасяема поради недоверието на хората", обясни социалистът.

Народният представител от Реформаторския блок Корман Исмаилов, който е и член на временната бюджетна комисия, посочи пред БНР колко ще струват двата варианта за банката – при фалит цената за обществото е 1,5 млрд. лв. заради гарантираните депозити, а оздравяванете ще струва около 6 млрд. лв. Той обаче уточни, че при фалит ще има негативен растеж на икономиката около 0,5% заради фалити на фирми, намаляване на заетостта, понижени приходи и по-ниско потребление.

Депутатът заяви, че групата потенциални инвеститори искали да участват с 50% от необходимата сума за оздравяване, а останалото да е държавна помощ, но трябвало да се изясни собствеността на тази група.

По повод решението на комисията той смята, че при всяка криза в определена банка БНБ ще трябва да налива пари там, затова неговата група не е подкрепила предложението. И той посочи, че банката дълго е под особен надзор и активите й се обезценяват.

„Вече има силно недоверие дори и в действията на БНБ. Имаше и критики към действията на прокуратурата. Общата среда е нездравословна и действия за оздравяване в момента е трудно да се прецени колко стабилен ефект биха имали“, смята той.

Развитието на казуса КТБ можете да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:19 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 0
Longin
преди 9 години
рядък случай в който съм съгласен с Гумен Речев!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 3
forexar
преди 9 години
Стига с този Румен Гечев - негодник от държавна сигурност, при който като заместник на Жан Виденов фалира половината банкова система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
993
преди 9 години
Точно Гечев да се изказва за КТБ и за банковата система... Хайде стига вече, не сме 1996г. Гечев е некадърен икономист и преподавател. За връзките му с ДС дори не коментирам. Не мога да разбера кои са тези нещастни студенти на които преподава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 2
karadjata
преди 9 години
Ако БНБ се опита да спасява КТБ, това ще означава необезпечено печатане на левове тоест край на валутния борд и промяна на курса евро/лев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 5
karadjata
преди 9 години
най-добре е да отделят ТБ "Виктория" и да я продадат цялата на инвеститор по възможност чуждестранен ако не, може и на БГ банка, а КТБ да го фалират и разпродадат активите на парче и каквото се вземе това е. Все пак има някакви активи БТК разни други предприятия които работят и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 2
misanthrope
преди 9 години
Айдаааа от 4.2 милиарда лева, станаха 4-5 милиарда ЕВРО! Де бре Гечев де сопрете се с тия милиарди, за нищо ги немате. Оня па 6 милиарда щяло да струва. Сега.. аз не казвам да се оздравява или не, според мен е горе долу все тая (освен за негарантираните) ама ... по-леко с милиардите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още