Там където се строи - няма войни. Това каза на пресконференция в Белград министър-председателят Бойко Борисов след работната среща между лидерите на Сърбия, България, Гърция и Румъния, предава Агенция „Фокус“.
„Надявам, се че това, което се опитваме да направим касае и всички нас. Срещата е далеч по-лесна от срещата с лидерите на Западните Балкани в София, защото три от държавите сме в ЕС, а Сърбия винаги е била в сърцето на Европа и неразделна част от Европа", заяви Борисов.
Запознах колегите със срещата с лидерите на Западните Балкани, с това, което работим по коридор 8 и 10, допълни той. "Народите на Балканите знаят, че те са неразделна част не само от Европа, но и от тях самите. Всички заедно не трябва да генерираме проблеми, а да покажем мъдрост и че сме си научили уроците от историята“, коментира премиерът
Той подчерта, че е оптимист и вярва на сръбския президент Алекссандър Вучич, че ще се скъсят сроковете за присъединяване в ЕС.
„Балканите много векове наред са генерирали войни. Сега е ключов момент, тъй като много от големите играчи в света също имат интереси от Балканите. Искаме единни Балкани и модерна инфраструктура, искаме да няма роуминг и да не плащаме тези огромни пари“, подчерта премиерът.
Според него не на последно място е дигиталната инфраструктура. „Да подготвим интернет така, че да може да сме в следващия век. Сега е моментът. Лидерите на Западните Балкани, които бяха в София осъзнават, че са назад с ангажиментите си и трябва бързо да наваксат", каза той.
Премиерът коментира още, че има възможност за финансиране за инфраструктурните проекти. "Рядък шанс е, че и срещата с Китай 16+1 също е в София. Отправяме към Брюксел, че имат мъдри прогнозируеми, сигурни Балкани, които не генерират проблеми, а желаят да спазват всички правила, които европейската демокрация налага – върховенство на закона, по-високи доходи за хората, свобода на словото, инфраструктура. Нашата дружба не е насочена срещу никоя страна“, заяви премиерът.
Само със сътрудничество, солидарност и уважение на международните спогодби, особено на Лозанското споразумение, което е крайъгълен камък за нашия Балкански регион, бихме могли да постигнем просперитет, мирно съжителство, общ растеж и развитие, каза гръцкият премиер Алексис Ципрас на пресконференцията.
„В една такава рамка на сътрудничество българското председателство, което смятаме, че ще е балканско, ще даде възможност да промотираме общите ни идеи и ценности“, посочи той. „Дава ни се възможност да можем да продължим Солунския дневен ред от 2014 година догодина в София, на базата на виждането ни за общо бъдеще“.
Ципрас приветства това, че България ще организира среща на върха на европейските лидери и лидерите на Балканите през май, която ще е платформа за посланията, важни за страните от региона.
„Подчертавам колко е важно да се срещаме в бъдеще, трябва да говорим, както за своите проблеми и предизвикателства, така и за общото ни бъдеще“, заяви Алексис Ципрас.
Според него България, Гърция, Румъния и Сърбия могат да изиграят изключително важна роля за придвижването и развитието на целия Балкански регион, и на цяла Европа. Гръцкият премиер обясни, че на срещата са обсъдени темите за завършването на сегменти на тръбопровода ТАБ и интерконекторната връзка между Гърция и България.
„Историята ни е поучила, че напрежението и конфликтите не водят до нищо добро. Искаме да поставим основите за по-добро бъдеще взаимно уважение и развитие“, заяви Алексис Ципрас. „Това е нашето послание, което ще се чуе и от нашите партньори в ЕС“, каза още той.
преди 6 години До # 3: *** да видиш,какви магистрали са построили хърватите!!!Трябва нашето магистрално кречетало да го разведат там,че поне да млъкне малко!Та поне да има малко полза от магистарлните му крясъци! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Модерна инфраструктура, каквато Боко обича да прави - едно се слага, друго се пише в документите, а разликата от парите в джоба. След няма и една година, всичко почва да се руши и почват да се отделят за ремонти едни пари, които се наливат в близки до правителството фирми. От ЕС или са слепи или си затварят очите, защото Тиквата им играе по свирката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Вучич дали знае че преди това ще трябва Сърбия ще трябва да влезе в НАТО? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години 40+ години не можем да построим един "Хемус" от 400 км.... За това време сърбите ще опашат с магистрали земното кълбо няколко пъти... Така че, бат'Бойко, глей си далаверката и не се занимавай с глупости като инфраструктура, повишаване на жизнен стандарт, производство и още милион безсмислени за народа неща.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Борисов - а не си ли поиска Цветан Василев или нашите най-известни двама дебелака са платили та да си остане там и да не им мъти повече водата за общите ви кражби от българския бюджет? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Че кои не иска модерна инфраструктора Но освен да искаш трябва и да я правиш Колко време се говори за интерконекторна връзка с Гърция и довършването на магистрала Тракия от София до Калотина Но такива все още няма отговор Сигнализирай за неуместен коментар