И двата варианта за промени на здравноосигурителния модел имат положителни и отрицателни неща. Това каза по БНТ здравният министър Кирил Ананиев, който вчера представи два модела за промени на модела на национална кръгла маса.
Според мен системата на здравеопазването е доста консервативна, тя има нужда от плавен преход към новия модел на финансиране, посочи министърът и допълни: „естествено, че имам своя приоритет - това е вторият вариант, в който има преходен период към пълната демонополизация на НЗОК.“.
Ананиев обясни, че основните послания на предложението за реформата са качествено нов контрол, конкуренция между финансиращите институции - НЗОК и застрахователни дружества, модернизация на българското здравеопазване и премахване на нерегламентираните плащания.
“Срещу допълнителните 12 лева няма определен пакет, който да се финансира. Те са част от общия ресурс, който финансира основния пакет дейности. С тези 12 лева ние не само ще осигурим финансирането на този основен пакет, а ще създадем възможност и за финансиране на нови дейности, които подобряват здравеопазването на българските граждани”, обясни Ананиев.
Много от клиничните пътеки в момента имат нужда от преостойностяване, коментира още здравният министър. По думите му първото което ще се направи с ресурса, който ще влезе легално в системата на здравеопазването, е да преостойностим някои от клиничните пътеки, които са подценени.
Всичко, което предлагаме действително е за подобряване на здравеопазването и за повишаване качеството на лечение на българските граждани, включително и проследяване на терапията на това лечение и резултатите от нея.
В основата на промяната, която предлагаме, има две неща - конкуренция и силен контрол, обобщи здравният министър.