IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

АФИС: За 58% от българите корупцията нараства

59% са скептични, че в крайна сметка ще бъде осъдено поне едно от разследваните за корупция лица

16:19 | 10.12.18 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Корупцията ерозира гражданския морал и е главната причина за недоверието към институциите, сочи проучване на социологическа Агенция АФИС.

От агенцията припомнят, че от пролетта насам се наблюдава рязко увеличение на публично видимата борба с корупцията в особено големи размери. Заведени бяха дела срещу фигури, станали известни в епохата на Голямата приватизация като Баневи, Арабаджиеви, Стайкови, арестувани бяха инспектори и общински кмет по подозрение в изнудване за подкуп.

На въпроса, „Очаквате ли, че ще се стигне до присъди?“, 59% са скептични, че в крайна сметка ще бъде осъдено поне едно от разследваните лица. 30% очакват присъда да сполети само някои от тях. Едва 6% са на мнение, че ще бъдат осъдени всички.

На въпроса: „Според вас, нараства, намалява или остава на същото ниво корупцията в България?“, през  декември 58% отговарят, че нараства, а пет пъти по-малко – 11%, че намалява, 32% смятат, че тя остава на същото ниво.  Иначе казано в съотношение 5,5 към 1 преобладава мнението, че корупцията в страната не само не намалява, но нараства.

Същият въпрос е задаван в предишни национални изследвания на АФИС през отминаващата 2018 година и делът на отговарящите, че корупцията расте, се колебае в интервала 53-58%, докато обратното мнение се движи между 10 и 11%.

Причините за тази парадоксална реакция могат да се търсят в различни по дълбочина слоеве: оценка за правосъдието, политически пристрастия, мнение за социалното неравенство в страната. Само 20% имат доверие в съдебната система като цяло, докато 68% не й се доверяват.

На запитване да посочат до две сфери, в които е най-силна корупцията, 43% посочват правосъдието, 34% митниците, 24% здравеопазването, 19% полицията, 17% партиите, 17% администрацията на министерствата, 10% общинските администрации, 8% държавните фирми, 6% образованието и 2% други сфери. Възприятието за задълбочаване на корупцията в обществото е свързано с политическа ориентация, но не може да се сведе до партийни пристрастия, посочват социолозите. Сред хората, които биха гласували за ГЕРБ, 26% отговарят, че тя нараства, а малко повече – 30% смятат, че намалява, докато 42% не виждат промяна.

Тъй като голяма част от разкритията от изборите насам идват от депутати на БСП, очаквано потенциалният електорат на БСП е особено категоричен. Съотношението между двата отговора е 68% към 3%. А сред неангажираните избиратели 60% смятат, че корупцията набира сила.

На въпроса „Доколко беше полезна приватизацията за България?“, само 3% отговарят, че тя е била изцяло полезна. Още 6% смятат, че е била предимно полезна. Противоположният полюс има много по-голяма тежест –  32% оценяват, че е била изцяло вредна и още 26% – предимно вредна.

Коментарът е въз основа на данни от национално представително проучване, осъществено от Агенция АФИС в периода 30 ноември – 4 декември 2018 г. Интервюирани пряко в домовете им са 1010 пълнолетни български граждани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:51 | 05.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 0
neverland
преди 6 години
За съжаление, от нас(редовите граждани)произтича корупцията, тя не е спусната отгоре.Властта не дава пример, не възпитава, не управлява. Властта просто изпълнява това, което е зададено(с отклонение и изкривяване, разбира се) от народа. Решенията не са на политиците, а реално са на населението.Съдебната система ни е такава, защото голяма част от обществото го устройва да е такава.То е малко като провиненията по пътищата. Всеки плаче пред камера как иска да се затегне контрола, ама всъщност него го устройва това положение и даже се вписва в дефиницията "джигит", макар и да не го осъзнава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
khao
преди 6 години
викаш като домашната ракия, хем ни боли глава, хем си е харесваме :):).... не бъди наивен, баш от властта произтича корупцията ! Корупцията от своя страна ни учи на безотговорност, какъвто е примера с прocтия-работник дето си дал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 8
neverland
преди 6 години
Лицемери. Корупцията не я генерира властта. Докато и най-простият работник, плаща за да изкара синът му изпита по кормуване(защото е глупаво парче и не може иначе)...докато плащаш за да приемат златните ти деца където искаш, докато плашаш за да уредиш жената на чиновническа работа...Докато всичко това е налице, масата няма право да си отваря устата на тема корупция.Забележка:Използването на "Връзки", "контакти", влиятелни чичовци и баби, за да ти се свърши работа или да те уредят за нещо си е жива корупция, макар и да не е свързана с пряко даване на пари на ръка. Затова предлагам да си мълчим смирено, а не да се правим на божи кравички.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още