Багери изградиха пясъчна дига на Централния плаж в старата част на Созопол, което накара местните жители да се съберат тази сутрин на демонстрация на входа на плажа, съобщиха новинарските телевизии. На места пясъчното съоръжение достига почти три метра, като се простира по цялата дължина на брега около 500 м.
Жителите на Созопол са на мнение, че това се прави, за да се предпазят от вълните през зимата заведенията, построени на плажа. Според тях багерът е нает от концесионера и е започнал да копае преди седмица.
"Изключителната държавна собственост е плажът, плажната ивица и крайбрежието, никъде не пише, че заведенията са изключителна държавна собственост. Тази китайска стена е направена със загребване от водата, от пясъка вътре в морето. И ние категорично не желаем такава дига", емоционално коментираха протестиращите.
Точно това е заключението и на Басейнова дирекция „Черноморски район“, която реагира на сигнала и вече предприе административно-наказателни мерки по реда на Закона за водите. Инспекторите са констатирали, че багерът на плажа изземва пясък от морето и изгражда дигата, което нарушава естественото състояние на брега.
Такава практика обаче съществува по цялото Черноморие зимно време да се издига дига, но тя се прави обикновено от пясъка от самия плаж.
Протестиращите призоваха министъра на туризма Николина Ангелкова и отговорните институции да вземат мерки, подготвят и подписка. Те са категорични, че няма логика да се гради дига, защото морето взема от пясъка, а след това го връща.
Представител на концесионера, цитиран от bTV, заяви, че тревогите на хората са неоснователни. "Това се прави тук за първа година и затова хората са притеснени. Пясъкът ще бъде на същото място догодина", увери Илиян Иванов, който посочи, че това е практика и на други плажове.
Министърът на туризма Николина Ангелкова разпореди проверка на Централния плаж в старата част на Созопол.
Експерти на туристическото ведомството ще проверят дали концесионерът на ивицата изпълнява договорните си задължения по стопанисването ѝ. Инспекцията ще бъде извършена в сътрудничество с другите компетентни институции, съобщиха от Министерството на туризма.
.
преди 5 години На варненският плаж всяка година се предприемат подобни превантивни мероприятия, но там плажната ивица е тясна, в непосредствена близост до градската инфраструктура и сградите - рискът е много голям. Буквално всяка година може да се наблюдава "изяждане" на част от ивицата и прилежащите склонове (активизираха се множество срутищни зони, за които се наляха тонове бетон за укрепване почвения масив посредством изграждане на подпорни стени) Ако в този случай става въпрос за предпазване на две дървени заведения тип бараки - *** *** извинявате, ама няма нужда чак толкова! Концесионерът да си е предвидил риска на време ... цяла Америка цтрои паянтови сгради, защото знаят, че като дойде урагана няма да реват много за загубите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Част от екосистемните мерките, които могат да се предприемат за намаляване на риска от бедствия по крайбрежните зони наистина са изграждане на пясъчни диги, дюни, блата, разширение на плажната ивица посредством насипване с пясък и т.н. Доколко са законни действията и имат ли почва изобщо, законът ще каже - ако не се установи пропуск и в тази сфера на законодателството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години това може да бъде измислено само от някой истински малоуумник ... каквито се навъдиха много в нашата родина! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Безгранична простотия върлува! отговор Сигнализирай за неуместен коментар