Регионалната карта на икономическото развитие в България продължава да бъде доминирана от големите икономически центрове. През 2019 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на София (столица) достига над 51 млрд. лв., което е близо 43% от икономиката на страната. Това става ясно от ежегодния анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) „Регионални профили: показатели за развитие”, който се основава на 66 индикатора, оценяващи икономическата и социалната среда в 28-те области в страната.
Според изследването извън столицата в Южна България по брутен вътрешен продукт се открояват областите Пловдив (9,7 млрд. лв.), Бургас (5,5 млрд. лв.) и Стара Загора (5,1 млрд. лв.). На север водещо място заема област Варна (7,7 млрд. лв.), следвана от Русе (2,8 млрд. лв.) и Велико Търново (2,6 млрд. лв.). По-малкият мащаб на икономическите центрове в Северна България – с изключение на Варна, както и по-слабата свързаност между тях предопределят до голяма степен и разликата между Севера и Юга в България.
i1
Според изчисленията на ИПИ брутната добавена стойност на човек от населението по области варира от над 33 хил. лв. в София (столица) до под 7 хил. лв. в Силистра. Икономиката на София е силно доминирана от услугите, които носят близо 87% от добавената стойност.
Столицата изпреварва над два пъти другите големи икономически центрове – Варна, Стара Загора и Пловдив. На второ място в страната излиза област София, която обхваща индустрията в непосредствената периферия на големия столичен град, но също така и голяма част от минното дело и металургията в Средногорието. Наред с област София промишлеността играе по-значима роля в областите Стара Загора, Враца и Габрово. Селското стопанство носи над 10% от добавената стойност в областите Силистра, Враца, Монтана, Разград, Добрич, Търговище, Шумен, Ямбол и Кърджали. Видимо това са сравнително по-бедни области, разположени предимно в северната част на страната.
От ИПИ обръщат внимание, че пандемията пречупва положителната динамика на пазара на труда в България. „След като за пръв път в новата история на страната коефициентът на заетост на населението на 15–64 години надхвърли границата от 70% (2019 г.), през 2020 г. се регистрира свиване на заетостта до 68,5%, като негативните процеси обхващат всички райони на страната", пише в анализа. Въпреки пандемията обаче големите различия на пазара на труда се запазват.
i
Докато големи икономически центрове отчитат коефициент на заетост около или над 70%, по-бедните остават далеч назад. "Всичките пет области с коефициент на заетост под 60% са разположени на север от Стара планина“, пише в анализа.
Според данните най-добре по отношение на заетостта в Северна България се представят областите Варна, Русе и Велико Търново. Трябва да се отчете и много силното представяне на област София, която за втора поредна година задминава столицата. Устойчивите показатели на пазара на труда в област София са подкрепени от много доброто развитие на индустрията в широката периферия на столицата, както и от стабилността на големите компании в Средногорието, които преминават успешно през първоначалния шок на пандемията и запазват работните си места.
Въпреки негативния ефект на пандемията върху пазара на труда, има и някои положителни развития през 2021 г. Първият, според ИПИ, е продължаващият ръст на възнагражденията, който не е прекъснат от кризата. В рамките на 2021 г. средната брутна месечна заплата в страната надвиши 1500 лв., като темпът на нарастване е над 10% на годишна база. На регионално ниво средната брутна заплата варира от над 2000 лв. в София (столица) до около 1000 лв. в области като Благоевград и Кюстендил. В същото време се наблюдава и възстановяване на пазара на труда, като безработицата започва постепенно да се връща към нивата отпреди кризата. Продължаващите вълни на коронавируса и предизвиканите от тях ограничителни мерки за социалния живот и стопанската активност обаче поставят под риск новите работни места.
i
Човешкият капитал и профилът на работната сила ще бъдат ключови за процеса на възстановяване и продължаваща трансформация на българската икономика. Близо 30% от работната сила (24–64 години) е с висше образование, като през последните години този дял се покачва. Категоричен лидер е София (столица), в която 56,8% от работната сила е с висше образование. На следващо място са Русе (31,2%) и Велико Търново (29,7%), които традиционно се представят силно по този показател. В близо половината области в страната делът на хората с основно и по-ниско образование в работната сила е по-голям спрямо дела на висшистите. Твърде висок остава делът на хората с основно и по-ниско образование в областите Търговище, Сливен, Кърджали, Силистра, Разград, Монтана и Шумен.
Според ИПИ в рамките на последното десетилетие населението на 26 области в страната намалява. Единствено в София (столица) и в Кърджали се наблюдава обратната тенденция. През последните години представянето на Кърджали е много силно, като почти всички населени места в областта отбелязват приток на население. Морските области Варна и Бургас отчитат лек спад, но поддържат устойчиво положителен механичен прираст и имат потенциал да обърнат демографските процеси.
„До настъпването на пандемията именно механичният прираст отличава силните икономически центрове, които успяват да привличат млади и активни хора, и там се забелязва подем. През 2020 г. обаче настъпва промяна, породена от пандемията и наложените ограничителни мерки. От една страна, много българи се завръщат от чужбина, а от друга се наблюдава миграция на населението от големите градове към по-малките населени места“, пише в анализа.
През 2020 г. всички големи градове начело със София, Пловдив и Варна отчитат отрицателен механичен прираст, т.е. в тях има отлив на население. В същото време общо 205 общини отбелязват положителен механичен прираст, което е безпрецедентно в новата история на страната, коментират експертите. В годината на пандемията областните центрове губят население, докато периферните общини регистрират приток на жители. Въпреки тази корекция, настъпила вследствие на пандемията и ограничителните мерки, дългите демографски тенденции по-скоро остават непроменени, като силните икономически центрове са в най-добра позиция да привличат млади и активни хора.
В заключение от ИПИ обобщават, че пандемията се отразява сериозно както на икономическите, така и на социалните показатели на областите в страната. Отчетливо се забелязва промяната в демографията както заради много високата смъртност, така и заради отлива на население от големите градове към тяхната периферия. Сфери като здравеопазване, образование и култура са тежко засегнати и функционират в условия на извънредни обстоятелства.
преди 3 години Специално за дела от икономиката е пълен майтап класацията защото всички по-големи фирми са задължени да си преместят седалището в София като "Големи данъкоплатци" :))) . Тоталната централизация на всички ведомства е още по болна практика - всички подкупи на правилното място. :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аууу че високи заплатиии "В рамките на 2021 г. средната брутна месечна заплата в страната надвиши 1500 лв., като темпът на нарастване е над 10% на годишна база. На регионално ниво средната брутна заплата варира от над 2000 лв. в София (столица) до около 1000 лв. в области като Благоевград и Кюстендил. " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години абе то много добри практики има в Германия, ама надписа на табелата на Калотина е друг! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години моят идол вдянков , това го говореше още първата година от работата си като минфин ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ужасно лошо е това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години В Германия например много от институциите са извън столицата - централната банка, конституционния съд и т.н. Не виждам защо и тук да не е така? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години и утре сутринта Пл.Димитров от КНСБ ще те чака с бухалка пред вас !! :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Изнася се 1/3 от администрацията в Северна България, и след 2 години ще има съвсем друга картинка. Например Морска администрация отива във Варна; Агенцията за социално подпомагане - в Монтана, Агенцията по лекарствата - във Видин, Агенцията по опазване на околната среда - в Ловеч... отговор Сигнализирай за неуместен коментар