IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Меркел поема сериозен риск с новия закон за имиграцията

За германския канцлер начинанието е част от усилията й да остави нещо за поколенията

15:35 | 19.09.18 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Усилия

Сред компаниите, полагащи усилия да намерят персонал е Eyeem, стартъп в Берлин, който свързва милиони фотографи по целия свят с агенции и клиенти чрез онлайн платформа.

"Ние сме 100 процента засегнати от недостиг на работна ръка", каза началникът на отдел "Човешки ресурси" в компанията Майкъл Джоунс в централата й в Кройцберг, мултикултурен квартал в Берлин, който е дом на много европейски мигранти.

"Полагаме усилия да запълним многото свободни работни места в области като софтуерно инженерство и продажби", каза Джоунс. В някои случаи може да отнеме шест месеца за кандидат чужденец да получи разрешение от миграционните власти.

В един от случаите Eyeem иска да наеме специалист от Египет, но все още чака окончателно потвърждение. Това затруднява компанията в планирането, а египетският работник - в уреждането на преместването си в Германия.

Други сектори, засегнати от недостиг на работници са строителството, образованието, детските грижи и грижите за стари хора.

Арно Швали, изпълнителен директор на оператора на домове за стари хора "Кориан" в Германия, казва, че броят на старите хора, нуждаещи се от постоянни грижи ще се увеличи с повече от една четвърт през следващите 15 години.

"До тогава ще трябва да се справяме с недостиг на повече от 250 000 работници в сектора на тези грижи", каза Швали и добави: "Квалифицираните мигранти могат да помогнат да запълним тази празнина. Това не е единственото решение, но е част от решението."

Министърът на здравеопазването Йенс Шпан каза, че младите хора от Косово и Албания могат да допринесат за запълване на 50 000 свободни работни места в сферата на грижата за стари хора.

Профсъюзите казват, че старческите домове могат да привлекат мести работници, подобрявайки заплащането и условията.

АзГ отхвърля новия закон, твърдейки че той само ще насърчи имиграцията и ще предизвика "дъмпинг на заплатите" за сметка на по-малко образованите местни хора.

"Ако погледнете твърде слабото повишение на заплатите, тогава не трябва да сте експерт, за да кажете, че всъщност няма недостиг на квалифицирани работници", каза депутатът от АзГ Уве Вит.

Меркел подчертава, че имиграционният закон е съпроводен с програма за 4 милиарда евро за подпомагане на 800 000 хиляди трайно безработни германци да си намерят работа.

Промяна

Въпреки че все по-голям брой от мигрантите от 2015 г. си намират работа, процесът е бавен предвид спешната нужда от работници. От три до пет години отнема на ниско образован сириец или иракчанин да научи немски и да получи професионална квалификация.

Наред с това коалиционните партии имат разногласия за това, дали на бежанците може да бъде позволено да се откажат от статута на убежище, ако са намерили работа и са научили немски.

Консерваторите казват, че това ще насърчи имиграцията на кандидати за убежище без подходящата квалификация. ГСДП иска по-прагматичен подход.

"Става дума за това да се предотврати ситуация, когато връщаме подходящите хора, а след това трябва усърдно да търсим квалифицирани работници от чужбина", каза пред Ройтерс министърът на труда и социалните въпроси от ГСДП Хубертус Хайл.

Предложен от официални представители компромис предвижда, че само кандидатите за убежище, които в момента са в Германия, да могат да променят своя статут, а бъдещите бежанци да бъдат изключени от схемата.

Германия стана втората най-предпочитана дестинация за имигрантите след САЩ, привличайки повече от един милион през 2016 г., според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

От тях повече от 600 000 са граждани на Европейския съюз, които могат да избират къде да живеят и работят в рамките на блока.

Но Германия очаква тези цифри да спаднат, тъй като икономическият подем в Европа означава, че хората могат да намерят работа в страните си. Наред с това броят на хората в работоспособна възраст в Европа намалява поради ниските темпове на раждаемост.

"Трябва да използваме напълно целия си собствен потенциал. Но това просто няма да е достатъчно, нуждаем се също от работници от страни извън Европа", каза Инго Крамер, председател на Германската асоциация на работодателите.

Според Крамер икономическото бъдеще на Германия е изложено на риск, ако правителството не успее да приеме модерен имиграционен закон. За Меркел начинанието е част от усилията й да остави нещо за поколенията. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 9 rate down comment 4
neverland
преди 5 години
И какво излиза..., че богатите също плачат. Явно, това едно общество да е икономическо проспериращо си има социална, културна, политическа цена. Който е ок е добре, но който не е...гъта жаби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още