Британският премиер Тереза Мей заяви, че за разлика от своите колеги в ЕС, не се чувства тъжна днес. По нейните думи не е необходим втори референдум във Великобритания за принадлежността към ЕС.
По-рано през деня Европейският съвет одобри сделката за раздялата с Обединеното кралство.
Попитана дали споделя тъгата на останалите държавни и правителствени ръководители от ЕС, изразена днес почти единодушно, Мей отговори отрицателно. Разбирам, че другите са тъжни. За нас важното е да продължим напред, добави премиерът.
Мей избегна ясен отговор на въпроса дали би подала оставка, ако споразумението за оттеглянето на Великобритания от ЕС не бъде подкрепено в британския парламент.
На пресконференция след днешното заседание на Европейския съвет тя посочи, че е пълна с оптимизъм за бъдещето на своята страна, както и че пред Великобритания се открива светло бъдеще.
По нейните думи се очаква преди Коледа Камарата на общините в британския парламент да се произнесе по постигнатото споразумение. Тя уточни, че това е единственото възможно споразумение и предоговаряне не може да се очаква.
Британците не искат повече да спорят, а сделка, която отговаря на резултата от референдума. Постигнахме възможно най-доброто споразумение. Най-добрите дни са пред нас. Парламентът в Лондон е длъжен да изпълни волята на избирателите. Хората решиха да напуснем ЕС и вярвам, че доверието в политиците ще бъде запазено с подкрепа за постигнатата сделка, каза Мей.
По нейните думи, ако споразумението не получи необходимата подкрепа, това би довело до повече разделение и несигурност.
Споразумението за Brexit не подлежи на предоговаряне, каза още британският премиер Тереза Мей. Ако хората си мислят по някакъв начин, че ще има още едни преговори, това не е така, каза тя пред журналисти в Брюксел.
Това е споразумението, то е резултат от тежки и трудни преговори през значителен период от време. И както беше казано, това е сделката, която е на масата. Това е възможно най-добрата сделка. Това е единствената възможна сделка, подчерта Мей.
Британският министър на външните работи Джереми Хънт определи като "предизвикателство" постигането на аритметично мнозинство в парламента, за да бъде одобрено споразумението на британския премиер Тереза Мей. Същевременно обаче той отхвърли тезата, че документът създава "много големи рискове" за Обединеното кралство, предаде Ройтерс. Засега аритметиката изглежда предизвикателство, но през следващите две седмици може да се променят доста неща", каза той днес в интервю за Би Би Си. Според мен обаче моите колеги ще се съобразят с националния интерес, добави той.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел нарече споразумението за Brexit "дипломатически шедьовър", който става основа за "организирана раздяла". Тя добави, че все още съжалява за решението на британците да напуснат ЕС след 45-годишно членство.
"Мисля, че бе постигнат един дипломатически шедьовър", каза Меркел за споразумението, което цели оставащите 27 страни от ЕС да запазят "много близки отношения" с отиващата си Великобритания. Германският канцлер призна, че изпитва "известно удовлетворение" от сключването на сделката, но не пожела да дава мнение дали тя ще бъде предоговаряна, ако Камарата на общините я отхвърли.
Испания е в по-силна позиция по гибралтарския въпрос, след като днес европейските лидери одобриха договора за излизането на Великобритания от ЕС и очертаха рамката на бъдещите отношения. Това заяви на пресконференция в Брюксел испанският премиер Педро Санчес, цитиран от Ройтерс. "По този начин Испания ще преговаря с Обединеното кралство по гибралтарския въпрос от позиция на силата", заяви Санчес.
Гибралтар е британска отвъдморска територия от 1713 г., но Мадрид води спорове за нея.
(по БТА)
преди 6 години При наличната държавна грешка за неограничавани щети от работата на Английската централна банка, бъдещето на Великобритания е идентично с това на всяка друга държава - при достатъчно време, катастрофална криза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Като гледам "бъдещето" , къде се разхожда по Оксфорд Стрийт не е светло, а индийско, арабско и черничко... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не я корете жената, че така говори. Какво друго да каже? Вярно, при нас, ако някой заговори за "светло бъдеще", започваме да гледаме мрачно и с подозрение - какво ни кроят този път. Бритаците обаче нямат този исторически опит и може и да кълват на такива приказки. Отделно, историята си прави шеги понякога, макар и рядко и Мей може да излезе права. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Къде го видя това светло бъдеще? То бели индиици няма... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Евала Терезке, евала, с'я разбрах Светлото бъдеще...!Немецът ражда 1, и ходи да бачка, за да плаща на мurpaнтa, да ражда 10 и живее от помощи От къде ли и ние сме преписали тая политика към ссuгaнuтe отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Тереза Мей: Пред Великобритания се открива светло бъдеще "Да веееее, ние 45 години го строихме, дано вие с новите технологии по-бързо да го построите. Венсеремос!Упс, грешка, не знам как е: ще победим на..... панджаби :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар