IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Графика на деня: Околната среда е важна за европейците, но не еднакво за всички

В Германия климатичните промени са топ риск за 60% от гражданите, а в България - за по-малко от 20%

10:35 | 16.01.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Почти 50% от гражданите на Европейския съюз (ЕС) определят климатичните промени като едно от трите големи предизвикателства пред тяхната държава в момента. Това ги прави най-голямото притеснение за европейските граждани, като изпреварват здравеопазването и безработицата.

Това показват резултатите от проучване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), цитирано от Bloomberg.

Въпреки категоричната позиция на Европа като цяло резултатите варират значително в отделните държави. Така например 60% от гражданите в Австрия, Дания и Германия определят екологията като най-голямо тясно притеснение. В същото време в страни като България и Латвия делът им е под 20%.

За сравнение, извън ЕС значително високо е притеснението сред населението на Китай – 73%, но не чак толкова в САЩ – 39%.

Според проучване на Международната агенция за възобновяема енергия правителствата трябва да удвоят общите си инвестиции в слънчева и вятърна енергия, както и в други зелени технологии, в рамките на следващото десетилетие, за да си подсигурят „път към климатична сигурност“.

Възобновяемите източници трябва да генерират 57% от електроенергията в световен мащаб до края на десетилетието от 26% днес. За да бъде достигната тази цел, страните могат да пренасочат част от общо 10-те трлн. долара, предвидени за проекти с изкопаеми горива, и да ги инвестират в зелена енергия, посочва групата.

Общо инвестициите във възобновяема енергия трябва да се увеличат до близо 750 млрд. долара на година до 2030 г. от сегашните 330 млрд. долара.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още