IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Как еврото спаси Гърция от дълговата криза

Новите стачки в страната не са нещо ново, до края на 2020 г. ще има поне още 3-4 такива, каза журналистът Иван Петрински

11:38 | 23.02.20 г. 4
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Krisztian Bocsi/Bloomberg</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

 

Eврото бе спасителният остров, който измъкна Гърция от дълговата криза, която щеше да се превърне в дългова пропаст, от която Гърция никога нямаше да излезе, заяви журналистът Иван Петрински в предаването "Клуб Investor" по Bloomberg TV Bulgaria.

"Преди 2009-2010 г. Гърция е давала завишени отчети за растежа си и брутния си вътрешен продукт като номинал. На тази база тя е получавала финансиране от Европейския съюз. По времето на Георгиос Папандреу се направиха разчети какви средства е получавала тя през всичките тези години, а не е трябвало. От там се натрупаха тези дългове", посочи Петрински. 

"Тогава трябваше да бъде подписано споразумението за първата спасителна програма. Но Папандреу не се яви, подаде оставка и Гърция влезе влезе в спирала. После дойдоха десните консерватори и Андонис Самарас, който успя да измъкне страната от дълга с тежки социални цени. След това се появи Алексис Ципрас и "Сириза", той реновира кабинета си и изпълни програмата "Новата демокрация" от предишния мандат с още сто милиарда тежести", посочи гостът.

"Преди кризата икономиката на Гърция в номинал беше близо 400 млрд. евро. В момента БВП е около 250-270 милиарда евро. Средната заплата е над 1200 евро".

"Този път гърците стачкуват отново поради една и съща причина. Договорката с кредиторите е била Гърция да приватизира голяма част от публичния си сектор. Хората са притеснени за работата си. Тази стачка не е нещо ново, до края на 2020 г. ще има поне още 3-4 такива", разкри Петрински.

Гръцко-турските отношения

"Една голяма част от гръцките острови са на 10-20 км от турския бряг и там има приток на мигранти, там са икономически зони на двете страни. Северен Кипър е самостоятелен, но от друга страна е под влиянието на Турция. Тя нарушава всички международни спогодби. Там има италиански и френски нефтодобивни компании, които са се договорили с Израел и Кипър да добиват и сондират".

Проблемът с мигрантите

"Гърция е фронтова държава по отношение на този проблем. Залята е от мигранти. Успя да получи европейски помощи за възпиране и акомодация на самите мигранти, но има ужасяващи места като бежанския лагер Мория на остров Лесбос", отбеляза журналистът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 9 rate down comment 5
michaelis23
преди 4 години
както винаги пропаганда пур на Тъпанасторски преписваници .... то точно еврото им *** мaйкaта на гърчолята и ги вкара в eбaси дълговата спирала .... Еврото не съответсвта на гръцката кономика камо ли на наща дет не съществува, тц тц тц бездарното тиквесторско племе и да преписват и да блеят кат девственици за кожев салам, евро нема видиме мисля се преповтарям за сопорнайсти път не шот съм вечно контра, а щот от централата ви го повториха шеасе пъти, но явно .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 3
dikens15
преди 4 години
В действителност еврото в комбинация с крадливите политици бе причината Гърция да потъне в дългове. И не еврото, а Германия извади гърците, за да не фалират нейните банки( най-вече Дойче Банк), които имаха големи експозиции към Гърция. Тотално поръчкова статия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 4
ing5rov
преди 4 години
щото бързат , да не стане както с Истамбулската конвенция ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 7
многодобре
преди 4 години
...явно е подета кампания да се четка решението на правителството за еврото. Добре, но това правителство момента е с много ниска обществена подкрепа. Защо такъв важен въпрос ще го взимат сега? Защо не след година? Какво налага всичко това да се случи точно сега? ...какво е времето в Барселона? ...това е важният въпрос!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още