IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Китайците дават значително повече пари за германски фирми

Като цяло в ЕС обаче през 2018 г. китайските вложения са спаднали с около 40 на сто

08:43 | 11.03.19 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Китайските компании са придобили или значително са инвестирали в германски компании за 2,1 милиарда евро през миналата година. Преките инвестиции са се увеличили с около 400 млн. евро в сравнение с предходната година, показва анализ на базирания в Берлин институт Merics и американската консултантска компания Rhodium Group.

В общоевропейски план, от друга страна, Китай инвестира по-малко: преките инвестиции в 28-те страни от ЕС са спаднали с 40% през 2018 г. до 17,3 млрд. евро. Това е най-ниската стойност от 2014 г. насам.

Като важна причина за по-слабия интерес за придобивания в Европа проучването споменава продължаващия строг капиталов контрол в Китай, който затруднява компаниите да набавят пари от чужбина. Също така вероятно се наблюдава и общ недостиг на ликвидност, пишат авторите Тило Хенеман, Агата Крац и Мико Хуотари, цитирани в Der Spiegel. 

Силна роля играят и по-строгите правила в Европа, които следваше да затрудняват китайските придобивания. Това би забавило или дори предотвратило инвестициите. Може да се очаква, че тези контроли ще бъдат допълнително затегнати. 

Нарастващата загриженост на германското правителство по отношение на инвестициите в чувствителни технологични области и критична инфраструктура доведе до забавяне или дори до провал на преговорите с китайски инвеститори, пишат авторите на изследването. Такъв бе случаят с производителя на машини Leifeld Metal Spinning AG и оператора на електрическа мрежа 50Hertz.

Също така през миналата година китайските инвеститори са се разделяли за първи път сериозно от закупени преди това дялове от европейски компании. Дялове на стойност 3 млрд. евро са били препродадени от китайски собственици, пишат авторите.

Независимо от по-стриктния контрол върху инвестициите авторите на проучването очакват Европа да продължи да бъде привлекателно място за китайските вложители. Причината за това е и търговският спор със САЩ. Вместо на Америка китайските компании можело да разчитат повече на придобиванията си на Стария континент.


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още