IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стиглиц: Американската мечта днес е мит

Растащото неравенство, породено от политическа система, облагодетелстваща богатите, води до по-нисък растеж в САЩ, смята Нобеловият лауреат за икономика

09:00 | 27.06.12 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Нобеловият лауреат за икономика Джоузеф Стиглиц посочва, че цената на неравенството е висока. <em>Снимка: Ройтерс.</em></p>

Нобеловият лауреат за икономика Джоузеф Стиглиц посочва, че цената на неравенството е висока. Снимка: Ройтерс.

Някога смятана за страна на възможностите, днес САЩ се борят с рястащо неравенство и политическа система, която облагодетелства богатите за сметка на останалите, което води до по-нисък растеж и рискува да погребе американската мечта, смята Джоузеф Стиглиц.

„Съединените щати работиха здраво за да създадат американската мечта, но днес тя е мит“, пише Нобеловият лауреат за Financial Times. Според него неравенството в Америка е на най-високата си точка за близо век, като пропастта между средната класа и богатите се разширява.

„САЩ се възприемаха в миналото като страна на средната класа, но това вече не е вярно“, посочва Стиглиц. „Днес бъдещето на децата ни зависи повече от доходите на родителите им, отколкото това е така в европейските или други развити държави.“

Според статистически доклад неравенството в доходите на домакинствата в САЩ е нараснало с 18% от 1967 г. насам, макар тенденцията да се е забавила през последните години. Темата се очертава да бъде дискусионна в изборната 2012 г., като демократите твърдят, че богатството на републиканският кандидат за президент Мит Ромни го отдалечава от обикновените американци.

Стиглиц смята, че различните регулации, особено тези във финансовия сектор допринасят за неравенството. ”Финансовите регулации позволяват хищническо кредитиране и порочни практики, свързани с кредитните карти, като прехвърлят средства от дъното към върха. Това правят и законите за фалита, които дават предимство на дериватите”, посочва той.

Икономистът твърди, че американците все повече са били карани да смятат, че голямото неравенство в доходите е резултат от по-бърз растеж, но този избор е некоректен, тъй като щатската икономика е растяла по-бързо в десетилетията след Втората световна война, когато неравенството е било по-малко, отколкото след 1980 година.

Западните страни с най-стабилни икономики, каквито са скандинавските, имат най-ниска степен на неравенство, отбелязва Стиглиц.
”Учебниците ни казват, че може да имаме повече равенство в общетвото само за сметка на растежа и ефективността, но по-внимателният анализ показва, че всъщност плащаме висока цена за неравенството понеже то допринася за социална, икономическа и политическа нестабилност, а оттук и за по-нисък растеж”, обаснява Нобелистът.

Според него за предотватяване на задълбочаващото се неравенство САЩ трябва да преустановят орязването на разходите за държавно образование и другите програми, които разширяват възможностите за бедните и средната класа. ”Стъпки в правилната посока са подкрепата на президента Барак Обама за тези инициативи и „Правилото Бъфет”, което призовава най-богатите да плащат поне такъв дял от доходите си като данъци, колкото и по-бедните”, смята Стиглиц.

Икономистът критикува предложенията на републиканците за удължаване на данъчните облекчения относно капиталовите печалби от времето на президента Буш-младши. Някои икономисти обаче, както и демократи, обявиха подкрепата си за тях през последните месеци.

„Страната ни е изправена пред избор - ако продължава по старому, както през последните десетилетия, липсата на възможности (за широки слоеве от населението - бел. ред.) ще доведе до по-голямо разделение в обществото, белязано от по-нисък растеж и по-голяма нестабилност”, предупреждава Джоузеф Стиглиц.

Още мнения на автора:

Спасяването на Испания може да не проработи
Рецесията е по-вероятна, ако Ромни спечели изборите
ЕЦБ може да направи „доста повече“ по въпроса с кризата
Европа върви към икономическо самоубийство

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 2
Боян
преди 11 години
И за какво е прав ? за това че няма повечето Американци обедняват, че то това го знае и последния американски ***. Какво друго казва, ами нищо друго дрън дрън чи пляс. Проблема на богатите е че вече няма кого да скубят за да си поддържат статута на богати и че тия бедни започват яко да се озлобяват и всеки поне малко запознат с историята трябва да знае, че когато 90 % от хората се чувстват бедни, а те в САЩ тепърва ще обедняват засега си одържат положението с по над 1 трильон нови заеми на година, ами като няма да могат да задлъжняват повече какво ще правят? Точно от това ги е страх такива финансови "гении" като него, че някой ден ей така може някой просто да го гръмне на улицата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
Liliyanaandreeva
преди 11 години
Не може да имаш на долара египетска пирамида (символ на робовладелското общество и битие) и да искаш обратното - справедливост, равенство и братство!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 0
data
преди 11 години
Докато предизборната кампания на американските президенти е по 1 млрд. долара и докато тази цена се плаща от корпорациите - реформи няма и неможе да има
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
hellwitch
преди 11 години
Прав е човека.Въпроса е как точно САЩ ще се реформират?Аз лично не виждам как ще стане. Ето Обама обещава обещава, а после една здравна реформа не можа да прокара. Слабохарактерна работа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
amanotumnici
преди 11 години
Стиглиц е прав, но не посочва, какво трябва да се направи, за да се променят нещата. И той много добре знае, че тези, които имат властта и са захапали здраво кокала, няма да го пуснат. Само една трета световна война може да промени света и да го вкара в нова ера на развитие. Тази система, този свят след втората световна война се изчерпа. Световната икономика се срути и никой не намира решение за решаване на проблемите. Който има печатница, печата пари и с това лъже останалите. Въпросът е, докога ще продължи това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 0
george_tn
преди 11 години
най-после някой да каже нещо смислено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
Боян
преди 11 години
Бе остави го да си разсъждава човека кротко на никого не пречи, друг е въпроса, че изобщо не му пука за бедните просто си мисли за собствения ***, но както и да е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още