IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Щатските банки купуват ударно правителствен дълг

Това се случва на фона на рекордните спестявания в банковата система, които превишават размера на кредитите

08:50 | 12.10.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Заради глобалните регулации в сектора банките най-вероятно ще продължат с покупките на ДЦК още дълги години. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Заради глобалните регулации в сектора банките най-вероятно ще продължат с покупките на ДЦК още дълги години. Снимка: Ройтерс

Банките в САЩ купуват ударно американски правителствен дълг. Това е сигнал, че трезорите остават предпазливи по отношение на икономиката, въпреки че безработицата е на 6-годишно дъно, а финансовото състояние на корпорациите е най-доброто от десетилетия насам, пише Bloomberg.

През септември търговските банки увеличават вложенията си в американски държавни ценни книжа (ДЦК) и дълг, емитиран от федералните агенции, с 54 млрд. долара. Сумата нараства до безпрецедентните 1,99 трлн. долара, сочат данни на Федералния резерв на САЩ (Фед). В момента банките са нетни купувачи за 12-и пореден месец.

Bank of America Corp. и Citigroup Inc. са сред кредитните институции, които тази година купуват правителствени облигации, след като растежът на кредитирането не успява да се движи успоредно с този на депозитите, чиято сума вече е рекордна. Освен това банките се подготвят за правилата, които влизат в сила през януари, и които изискват от тях да държат повече висококачествени активи.

Въпреки че компаниите в състава на широкия индекс Standard & Poor’s 500 печелят повече отвсякога и имат най-малко дългове за последните 24 години, покупките на банките предполагат, че трезорите са по-притеснени за перспективите пред американската икономика.

Заради апетита на банките американските облигации поскъпват с 4,2% от началото на годината, а доходността по бенчмарковите 10-годишни ДЦК спада с повече от половин процентен пункт до 2,43%.

През септември банковите вложения в щатски дълг растат с най-много от 2010 г. насам, въпреки че облигациите поевтиняха заради опасенията, че Фед може да повиши лихвените проценти по-скоро от очакванията на някои инвеститори. Спадът от 0,6% в цената на финансовите инструменти с фиксиран доход бе най-голямото месечно понижение за тази година.

След като миналата година банките отделиха повече средства за пръв път от 2007 г. насам, от началото на 2014 г. те са инвестирали близо 80 млрд. долара, показват данни на Bloomberg. Кредиторите започнаха да купуват държавни ценни книжа, защото сумата на депозитите скочи до 10,37 трлн. долара – най-много от 1973 г., когато всъщност Фед започна да събира статистическа информация за спестяванията.

Банките натрупват толкова много депозити, че през миналия месец те превишават кредитите с най-много в историята. За последната година разликата между тях се разширява с повече от 300 млрд. долара.

Bank of America, която е втората по големина банка в САЩ, към 30 юни увеличава с повече от четири пъти държавните ценни книжа и федералния дълг, намиращи се на разположение за продажба в портфейла й, до 38,7 млрд. долара, сочат други данни на Bloomberg. Citigroup пък притежава облигации за 103,8 млрд. долара. Сумата им е с 19% по-голяма от декември 2013 г. и най-високата от март 2011 г.

По-бързият икономически растеж, който се очаква догодина, може би ще принуди банките да намалят вложенията в държавни ценни книжа, за да стимулират кредитирането, на което му бяха нужни шест години, за да се върне на нивата си отпреди кризата, коментира банковият анализатор в Wells Fargo & Co. Матю Бърнел.

От своя страна банките в САЩ облекчават изискванията за отпускане на заеми през второто тримесечие на фона на увеличеното търсене, разкриват резултати от последното тримесечно проучване на Фед, публикувани през август.

Заради глобалните банкови регулации, проектирани да намалят поемането на риск и да предотвратят повторението на кризата от 2008 г., банките най-вероятно ще продължат с покупките на американски правителствени облигации още дълги години.

На банките в САЩ ще им трябват ликвидни активи за поне 100 млрд. долара, за да изпълнят новите стандарти. В момента те притежават 2,5 трлн. долара под формата на бързоликвидни активи. До януари 2015 г. кредиторите ще трябва да покрият на 80% изискванията по отношение на коефициентите за ликвидност и на 100% до 2017 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:39 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 2
Ricco
преди 9 години
Нищо не се е променило! Държавите и банките в сделката на Фауст:http://represia.blog.bg/politika/2013/03/23/.1067288
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
тея *** схемата измислиха, печатат си сега с напечатаното сами си купуват дълга ?!? как става тая работа от пусто в празно пак да наливат не знам, без поизводство без нищо, явно това ще да е икономиката ... :))) всеки да започне да печата да ги дава на банките и после банките ше му купят дълга и всички ще сме богати и щастливи без да работим ше си живеем на кредит до безкрай ше консумираме и те така. Не знам как ги мислят тея работи, но после няма кой да им спаси банките ако стане нещо, тъй като правителството е задлъжняло и банката е дала пари на заем на правителството, след като не може да си прибере дълга и у лево. Нищо бе тея автогол след автогол праат после ше са тотален банкрут и банки и държава и всьо и вся
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 9 години
Ще купуват, защото някои много големи външни купувачи изведнъж спряха да купуват, а харчовете се увеличават - война тук, война там...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 1
Mesoiadess
преди 9 години
Ще купуват я , като няма кого да кредитират . Нали са част от системата - титаникняма как от единия край да потъне само .Но ще трябва да купят доста в крайна сметка .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още