IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Касапницата в Орландо, или една трагедия в "помощ" на политическия популизъм

Убийството на 50 души в САЩ предизвика призиви, които няма да доведат до нови закони, но могат да направят хората по-коравосърдечни

11:37 | 13.06.16 г. 16
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Убийството на 50 души в нощен гей клуб в ранните часове на 12 юни в Орландо, Флорида, от 29-годишния роден в САЩ мюсюлманин, притежаващ пушка и пистолет, бързо и шумно бе поето от политически лица като доказателство за всичко, в което вярват по отношение на мюсюлманите, борбата срещу тероризма и изключителното разпространение на оръжия от частни лица в Америка, коментира The Economist.

Касапницата – най-смъртоносната масова стрелба в американската история и най-лошата терористична атака от септември 2001 г. насам, няма да доведе до по-засилен федерален контрол върху оръжията. Няма да прокара и пътя дори за най-скромната стъпка в това отношение, защитавана от Барак Обама и други поддръжници на по-стриктен контрол всеки път, когато страната преживее поредното клане, в което е използвано огнестрелно оръжие. А този ход се състои в по-последователни проверки на купувачите на оръжия в съществуващите списъци на лица със сериозна криминална история или тежки психични заболявания.

Ако имаше момент, в който публичният страх да успее да наложи натиск върху Конгреса, за да приеме ново законодателство, което да направи по-трудно за опасните хора да притежават мощни оръжия, то това трябваше да се случи след стрелбата в училище в Нютаун, Кънектикът, през декември 2012 г., когато психично болен младеж уби 20 малки деца и шестима служителя.

Вместо това касапницата във Флорида предизвика провиквания, които не само че не биха могли да променят мисленето, но могат да направят хората по-коравосърдечни. Най-резкият глас, както често се случва напоследък, принадлежи на Доналд Тръмп – републиканския кандидат за президент, който и преди се възползва от трагедиите в Париж и Сан Бернардино, за да засили кампанията си. В неделя, още докато полицията все още броеше телата в клуба, Тръмп публикува съобщение в Twitter, че е бил похвален за далновидността на твърденията си, че радикалните ислямисти са заплаха за Запада.

По-късно Тръмп продължи, критикувайки Обама и номинацията за президент на демократите – Хилари Клинтън, за това, че не използват думите „радикален ислям“. Тръмп дори призова Обама да подаде оставката си и макар че не повтори призива си за временна забрана за влизане в страната на мюсюлмани, той все пак определи мюсюлманските мигранти като неудържима заплаха. „Хилари Клинтън иска драматично да увеличи молбите от Близкия изток, вкарвайки стотици хиляди само за един мандат. Няма да има как да им направим проверки, да плащаме за тях или да спрем второто поколение да се радикализира“, каза той.

Омар Саддики Матин купува съвсем законно пушката си модел AR-15, оръжие, често използвано от масови стрелци. След стрелбата стана ясно, че ФБР на два пъти е разпитвал младежа – през 2013 и 2014 г., заради разпространението на ислямистка пропаганда и отношенията му с американец, заминал за Близкия изток, за да стане атентатор самоубиец. И в двата случая резултатите от разпитите обаче са били неубедителни.

Макар че със сигурност през следващите дни ще се появят нови детайли, факт е, че подобни мощни оръжия са изключително разпространени в Америка, особено в сравнение с други големи и богати страни. Макар да няма единна централизирана база, смята се, че има толкова оръжия в ръцете на частни лица, колкото е населението на САЩ – 300 милиона.

В същото време републиканците в Конгреса блокираха предложенията на демократите да се спре продажбата на оръжия на хора във федералните списъци със забрана да летят, които са заподозрени в терористични връзки. Засега не е ясно дали убиецът от Орландо в бил в този списък.

Разбира се, има и други елементи, с които може да се обясни нападението на Матин – очевидните му връзки с религиозния екстремизъм. Според информацията убиецът се е обадил на 911, заявявайки, че принадлежи към ИДИЛ. Баща му, който е от Афганстан, казва за телвизия NBC, че наскоро синът му се е вбесил, виждайки двама мъже да се целуват в Маями.

Именно затова е разумно да се предположи, че има два източника на проблема: от една страна, заплахата, наложена от радикалния ислям, а от друга – лесната достъпност до мощни оръжия. Очевидно е, че Тръмп и републиканците искат да говорят само за първия елемент, но не и за втория, пише The Economist. След терористичните нападения в Париж и Сан Бернардино Тръмп дори заяви, че невинни хора загиват на места като театър Батаклан, именно защото не са били въоръжени. В свое изказване наскоро Тръмп (без да има доказателства за това) обвини Клинтън, че иска да забрани Втората поправка, която гарантира правото на всеки американец да носи оръжие и обеща да премахне зоните, където оръжията са забранени.

Овациите за Тръмп са повече от предсказуеми, но в същото време са депресиращи и тревожни. Обръщайки гръб на всяко предложение за ограничаване достъпността до мощни оръжия, с които бързо могат да се убият десетки, Тръмп отхвърля практическа политика, която се прилага и работи в развитите западни страни – от Австралия до Япония или Великобритания.

Има нещо дори по-лошо – Тръмп не просто отхвърля политика за контрол над оръжията, която се прилага успешно в други страни. Той призовава американците да го направят президент, за да може да прокара неясна и недостатъчно подробна политика, с която да поддържа сигурността на страната, затваряйки я по някакъв начин за опасните мюсюлмани: политика, която не е прилагана успешно никъде, в никоя страна.

Дали Тръмп наистина вярва, например, че произнасянето на вълшебните думи „радикален ислям“ ще накара тероризма да изчезна, пита изданието? Ако смята, че Америка трябва да обяви, че е във война с радикалния ислям, наистина ли мисли, че това ще улесни привличането на мюсюлманските поддръжници у дома и в чужбина? И ако това не е така, какво е неговото предложение за борба с мюсюлманския екстремизъм без тяхна помощ? Какво точно има предвид, когато казва, че в САЩ „няма начин“ да се правят проверки на мюсюманските имигранти или да се спре второто поколение от радикализация? Дали предлага да се изгонят родените в САЩ мюсюлмани като убиеца от Орландо?

Във всеки един контекст панаирджийският подход на Тръмп към политиката е обезпокоителен. След толкова ужасно събитие като касапницата във Флорида обаче, той е и позорен.

Още видео материали можете да гледате в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

5
rate up comment 16 rate down comment 5
ing5rov
преди 7 години
А хиларито още по не е стока.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
bgMan
преди 7 години
Ето как Тръмп ще стане президент, въпреки че всички знаят що за стока е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 4
michaelis12
преди 7 години
Не е верният на Тръмпа баш защото във Франция действат и частни легиони, армии и най-известният е Френския Легион и от там са я напрайли тая тъпня. В САЩа и Русия същата работа има сумай ти частни армии. От тези именно частни армии идват проблемите. List of private military contractorshttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_private_military_contractorsКак въобще е възможно да има някви военни които не са подчинени на държавата, а на някой каишш с пари ?!? И като тряя да направят няква война оп изтрепват ей така некви си и после изфабрикуват веднага, че е Арабин сигур и документите си е остайл там нищо чудно и да е роднина на Асад тоя "стрелеца". Що в Швейцария или Китай няма такива масови стрелби, щото няма кой да ги пусне там да бъдат спонсорирани от еди кой си и да си праат военно парти - кланница .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 4
pecan
преди 7 години
В Франция като има забрана за оръжията защо се случи трагедията . Който е решил да убива ще си намери оръжие . Подходът на Доналд Тръмп е верният .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 5
ing5rov
преди 7 години
Много си е прав даже Тръмп , не ограниченията в продажбите на оръжие ще оправят работата , ами озаптяването на ислямизма...след една забрана на огнестрелните оръжия , башибозукът следващият път ше иде при *** с ятаган !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още