Основните индекси на борсата в Ню Йорк приключиха последната сесия от седмицата със спадове на фона на нарастващите опасения относно овладяването на пандемията от коронавирус и решението на финансовия министър на САЩ Стивън Манучин да прекрати няколко спешни програми за отпускане на кредити на Федералния резерв, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 219,75 пункта, или 0,75%, от стойността си, като се понижи до ниво от 29 263,48 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете спад от 0,68% до равнище от 3557,54 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite регистрира понижение от 49,74 пункта. или 0,42%, до 11 854,97 пункта.
По-рано днес Манучин взе решение да не удължава програмите на Фед въпреки настояванията на централната банка на САЩ за обратното. В резултат на 31 декември ще приключат няколко нови програми на Фед, които подкрепят пазарите на корпоративни кредити и общински заеми и които предоставят заеми на малкия и среден бизнес и организации с нестопанска цел по време на пандемията на коронавируса.
„Ходът на Манучин ще затегне финансовите условия и ще премахне защитата за пазарите в неподходящия момент“, посочва Кришна Гуха от Evercore ISI.
щатски
Джефри Гъндлач, известен още като Кралят на облигациите, заяви, че решението на Манучин означава, че ще бъдат спрени корпоративните кредитни програми, които „подкрепиха“ пазарите през пролетта.
Гъндлач изрази съмнение, че пазарите ще успеят да издържат без подкрепата на Фед.
Малко след тази новина Манучин заяви пред CNBC, че обществеността не е разбрала правилно неговите намерения, изтъквайки, че финансовото министерство и Фед разполагат с достатъчно капацитет за действие, с който да подкрепят икономиката.
„Пазарите трябва да са много спокойни, че имаме достатъчно останал капацитет“, заяви Манучин в петък пред CNBC, цитиран от Bloomberg. По думите му той просто следва закона. „Това не е решение дали се нуждаем от тях (програмите – бел. ред.) или не“, допълни той.
Акциите на аерокосмическия гигант Boeing и компанията Salesforce бяха сред най-зле представящите се днес. Книжата на Boeing поевтиняха с 2,9%, докато тези на Salesforce изтриха 2,5% от стойността си.
Според анализ на John Hopkins University средното ниво на броя на заразените с коронавирус в САЩ за последните седем дена достига 165 029 случая, това е с 24% повече от данните за изминалата седмица. В четвъртък САЩ отчетоха нов дневен рекорд от 187 833 новозаразени.
Пониженията на индексите от днешната сесия водят до първия седмичен спад за последните три седмици по отношение на Dow Jones и S&P 500 – съответно с 0,7% и 0,8 на сто.
Инвеститорите обърнаха внимание и на новините около разработките на ефективна ваксина срещу коронавирус. Германската компания BioNTech и американският фармацевтичен гигант Pfizer подадоха заявление за спешно одобрение на своята ваксина срещу коронавируса пред американската Агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA). Едва в сряда и двете компании успешно завършиха решаващото проучване от фаза 3 и също така изпълниха критериите за безопасност при кандидатстване за спешно одобрение в САЩ.
Ако FDA одобри ваксината с името BNT162b2, вероятно тя първо ще бъде приложена на гражданите в САЩ.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се понижи съответно до 0,826% и 1,522 на сто.
При валутната търговия доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, отчита ръст от 0,09% до 92,38 пункта.
Еврото се търгуваше при спад в стойността от 0,11% срещу 1,186 долара.
На петролните пазари цената на сорт Брент се покачи с 1,3 на сто до 44,79 долара за барел, докато фючърсите върху американския сорт WTI поскъпнаха с 0,98% до 42,15 долара за барел.
При търговията с ценни метали златото поскъпна с 0,7% до 1872,40 долара за тройунция.