Американските акции поскъпват, възстановявайки се от големите загуби през предходната сесия, след като основни технологични акции се укрепиха, съобщава CNBC.
Основният индекс Dow Jones се повишава с 480 пункта, докато S&P 500 нараства с 1,36%. Технологичният Nasdaq Composite се покачва с 1,4%, като цената за акция на Apple се възстанови с 2%, а Amazon, Microsoft и Facebook повишиха цената си с повече от 1%.
„Този бичи пазар в крайна сметка трябва да продължи да работи“, каза Кийт Лернър, главен пазарен стратег в Truist.
Американските акции понесоха голям удар в сряда със спад (в стойността - бел. ред.) на технологичните акции, тъй като ключовите данни за инфлацията показаха по-висок от очакваното ценови натиск.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average, който отразява търговията с акции на 30-те най-големи американски публични компании, се понижи с 681 пункта, или с 1,99%, отчитайки най-слабия си ден от януари насам. Широкият измерител S&P 500 отчете спад от 2,15 на сто. Технологичният показател Nasdaq Composite изтри близо 358 пункта, или 2,67%, от стойността си.
Министерството на труда съобщи, че цените, които американските потребители плащат за стоки и услуги, са се ускорили с най-бързите си темпове от 2009 г. насам миналия месец, като индексът на потребителските цени се повиши с 4,2% на годишна база.
Инвеститорите до голяма степен се отърсиха от други важни данни за цените на производители през април, които са нараснали с повече от 6% спрямо година по-рано.
„Миналата седмица S&P 500 завърши близо до рекордно високи стойности, а днес, три дни по-късно, той заличава повече от 4%", коментира Джим Полсън, главен инвестиционен стратег на The Leuthold Group.
Инвеститорите бързо разпродават от акциите на растежа на фона на увеличаващите се опасения за инфлацията, тъй като повишаването на цените обикновено намалява маржовете и корпоративните печалби. Ако ценовият натиск продължи твърде дълго, Федералният резерв ще бъде принуден да затегне паричната политика.
Технологиите, най-печелившият сектор през 2020 г. на фона на разгара на пандемията от Covid-19, е подложен на силен натиск през последните седмици.
S&P 500 отстъпва с 4% за седмицата, а Dow е с 3,4% надолу. Nasdaq Composite прави най-лошото представяне сред основните индекси, отстъпвайки с 5% тази седмица.
Цената на петрола се понижават значително, като сортът Брент поевтинява с 2,41% до 67,65 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол понижават цената си с 2,72% до 64,28 долара за барел.
* Информацията е актуална към 17:15 часа българско време